لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۴۳

هشدار روسیه به آمریکا درباره ارسال سلاح به اوکراین


روسیه می‌گوید اگر ایالات متحده به اوکراین، برای کمک به کی‌یف در نبرد با جدایی‌طلبان در مناطق شرقی سلاح بدهد، اوکراین را بی‌ثبات خواهد کرد.

نیکولای پاتروشف دبیر شورای امنیت ریاست جمهوری روسیه روز پنجشنبه واشنگتن را متهم کرد که «یکی از عاملان مناقشه در اوکراین» است و افزود اگر آمریکا به دولت اوکراین اسلحه بدهد، این مناقشه شدت خواهد گرفت.

پیشتر در روز پنجشنبه، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت تصمیم واشنگتن برای تحویل سلاح به دولت اوکراین، عامل بی‌ثبات کننده‌ای خواهد بود که می‌تواند تاثیری جدی بر موازنه قدرت در منطقه داشته باشد.

روز چهارشنبه، نامزد پیشنهادی باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا برای قائم مقامی وزارت خارجه گفت کاخ سفید باید ارسال تجهیزات نظامی به اوکراین را بررسی کند. تونی بلینکن به کمیته مناسبات خارجی سنا گفت مسلح نمودن ارتش اوکراین، روسیه را ناچار خواهد کرد در مورد نقش خود در شورشی که شرق اوکراین را فرا گرفته، تجدید نظر کند.

هر دو مجلس کنگره آمریکا از چنین کمکی حمایت کرده‌اند، با این دولت ایالات متحده تاکنون در مورد ارسال تجیهزات نظامی برای کمک به دولت اوکراین تصمیمی نگرفته است.

در همین حال جو بایدن معاون رئیس جمهوری ایالات متحده روز پنجشنبه وارد اوکراین شد و با رهبران کشور ملاقات کرد.

سازمان ملل متحد نیز در گزارش جدیدی که امروز منتشر کرد، گفت از زمان امضای توافقنامه آتس‌بس بین نمایندگان دولت اوکراین وشورشیان جدایی‌طلب مورد حمایت روسیه، تاکنون نزدیک یک هزار نفر کشته شده‌اند و نقض حقوق بشر در آن منطقه همچنان ادامه یافته است.

XS
SM
MD
LG