لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۳

پوتین از الحاق کریمه به روسیه دفاع کرد


ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه
ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه

رئیس جمهوری روسیه از الحاق شبه جزیره کریمه به کشورش دفاع کرد و غرب را متهم نمود که بحران اوکراین را دستاویزی برای اعمال تحریم علیه کشور او قرار داده است.

ولادیمیر پوتین روز پنجشنبه در سخنرانی سالانه خود درباره وضعیت کشور و سیاست‌های داخلی و خارجی روسیه، کریمه را «سرزمین معنوی و روحانی» روسیه نامید و گفت آنجا به همان میزان برای روسیه اهمیت دارد که حریم شریف در اورشلیم، برای مسلمانان و یهودیان مهم است.

رئیس جمهوری روسیه همچنین درباره تحریم‌های اعمال شده توسط غرب علیه کشورش گفت «هر وقت دیگران فکر می‌کنند روسیه نیرومندتر و مستقل‌تر شده است، چنین ابزارهایی بی‌درنگ به کار گرفته می‌شود.»

او در ادامه افزود اگر حوادث اوکراین هم پیش نمی‌آمد، غرب دلیل دیگری برای مهار توانایی‌های فزاینده روسیه پیدا می‌کرد.

از زمانی که آمریکا و متحدانش، به دلیل الحاق کریمه و آنچه حمایت مسکو از شورشیان جدایی‌طلب در شرق اوکراین خوانده اند، تحریم‌هایی علیه مسکو وضع کرده اند، اقتصاد روسیه با تزلزل روبرو شده است.

جان کری وزیر خارجه ایالات متحده روز پنجشنبه گفت روسیه با اقداماتش در اوکراین، خود را به انزوا کشانده و فقط با پایان دادن به حمایت از جدایی‌طلبان در اوکراین است که می‌تواند اعتماد بین‌المللی را بازیابد.

کری که در نشست وزیران امور خارجه کشورهای سازمان امنیت و همکاری در اروپا سخن می‌گفت، همچنین اظهار نمود که مسکو به تعهدهای خود بر اساس قراردادهای آتش‌بس برای پایان دادن به مناقشه در اوکراین عمل نکرده است.

رئیس جمهوری روسیه در سخنانی در باره اوکراین، با بیان این که این حق غیرقابل انکار هر ملتی است که راهی را که می‌خواهد، بپیماید و روسیه همیشه به آن احترام گذاشته است، ادعا کرد مداخله روسیه در اوکراین «قابل توجیه» است، زیرا غرب از «کودتا» در اوکراین حمایت کرد.

در مورد وضعیت اقتصادی روسیه، در حالی که روبل از اوایل سال جاری حدود ۴۰ درصد ارزش خود در برابر دلار را از دست داده است، ولادیمیر پوتین گفت برای حمایت از بانک‌های داخلی باید از صندوق ثروت ملی استقاده شود.

XS
SM
MD
LG