لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۷

سرگئی لاوروف: غرب به دنبال تغییر رژیم در روسیه است


سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه
سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه

وزیر امور خارجه روسیه روز شنبه غرب را متهم کرد که سعی دارد از تحریم‌های اعمال شده علیه مسکو به منظور تغییر رژیم در روسیه استفاده کند؛ اتهامی که به گفته خبرگزاری رویترز نشان‌دهنده اوج‌گیری تنش‌‌ها بین روسیه در یک سو، و آمریکا و اروپا در سوی دیگر است.

به گزارش رویترز سرگئی لاوروف در سخنانی خطاب به جلسه شورای مشورتی سیاست خارجی و دفاعی در مسکو گفت «غرب با استفاده از اقدامات ارعاب‌کننده، روشن می‌سازد که نمی‌خواهد روسیه را مجبور به تغییر سیاست‌هایش کند، بلکه می‌خواهد حکومت را تغییر دهد.»

آقای لاوروف همچنین گفت وقتی تحریم‌های بین‌المللی علیه کشورهای دیگر مانند ایران و کره شمالی بکار برده شد، هدف این بود اقتصاد ملی آنها آسیب ببیند، اما حالا، مقامات کشورهای غربی می‌گویند به وضع تحریم‌هایی نیاز است که «اقتصاد را از بین ببرد و موجب اعتراضات عمومی شود.»

خبرگزاری رویترز می‌گوید سخنان وزیر امور خارجه روسیه تنش لفظی با ایالات متحده و اتحادیه اروپا را، در بدترین رویارویی دیپلماتیک دو طرف از زمان جنگ سرد به این سو، شدت می‌بخشد. کشورهای اروپایی و آمریکا، روسیه را متهم به دخالت در بحران اوکراین می‌کنند؛ اتهامی که مسکو آن را رد می‌کند.

روز پنجشنبه، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه نیز در اشاره به اعتراضاتی که رهبران در دیگر جمهوری‌های سابق شوروی را سرنگون کرد، گفت مسکو باید مراقب «انقلاب رنگین» باشد.

XS
SM
MD
LG