لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۳

آمريکا و اروپا درباره اوکراين، تحريم‌ روسيه و طرح انرژی متحد هستند


جان کری وزیر خارجه آمریکا (وسط)، منتظر شروع نشستی در مقر ناتو در بروکسل – ۱۱ آذر ۱۳۹۳ (۲ دسامبر ۲۰۱۴)
جان کری وزیر خارجه آمریکا (وسط)، منتظر شروع نشستی در مقر ناتو در بروکسل – ۱۱ آذر ۱۳۹۳ (۲ دسامبر ۲۰۱۴)

یک سال پس از آن که ایالات متحده برای اعمال تحریم‌های شدیدتر بر مسکو فشار ‌آورد، و حالا که برخی از حکومت‌های اروپايی (از ترس اين که اقدامات اقتصادی علیه روسیه به همان اندازه به آنها صدمه بزند که به مسکو) محتاط‌تر شده‌اند، جان کری وزیر خارجه آمریکا و ارنست مونيز، وزیر انرژی ایالات متحده، برای مذاکره به بروکسل آمده‌اند.

پیش‌نویس سندی در مورد ديدار روز چهارشنبه سران آمریکا و اتحادیه اروپا، می‌گويد آنها در پی ايجاد جبهه متحدی در برابر روسيه بوده و متعهد به همکاری با یکدیگر در مورد تحریم‌های روسيه و تقویت امنیت انرژی اروپا و اوکراین هستند.

در بیانیه‌ آمده‌ است، همان‌طور که توافق‌نامه آزمایشی اکتبر نشان داد، يعنی میانجیگری اتحادیه اروپا درمورد قیمت‌گذاری گاز از بحران عرضه در اوج سرمای زمستان جلوگيری کرد، بحران میان روسیه و اوکراین (بحرانی که در مارس گذشته وقتی مسکو شبه جزيره کریمه را ضميمه خاک روسيه کرد بالا گرفت) را نيز می‌توان تخفيف داد.

مسکو، در دعوای قيمت گازی که شرکت گازپروم از اوکراین طلب می‌کرد و صورتحساب‌های پرداخت نشده کی‌یف به روسیه، ارسال گاز را در خرداد ماه قطع کرد.

ایالات متحده تاکنون در مورد مجوز صادرات گاز محتاط بوده است، زيرا سیاستمداران آمريکايی نگران آن هستند که چنين کاری احتمالا باعث افزايش قیمت‌ها در بازار داخلی خواهد شد، در حالی که بازرگانان در پی فروش گاز به مشتريانی هستند که بهای بيشتری بپردازند، و اين يعنی معمولا آسیا، و نه اروپا.

اما پیش‌نویس بيانيه روز چهارشنبه ۱۲ آذر (۳ دسامبر) از چشم انداز صادرات گاز طبیعی آمريکا به اروپا برای تنوع بخشیدن به عرضه و مذاکرات بیشتر در مورد یک معامله تجاری بين اروپا و آمريکا استقبال می‌کند. این بيانيه همچنين از برنامه‌های اتحادیه اروپا و اوکراین برای ايجاد اصلاحات در حوزه انرژی حمایت می‌کند.

اتحادیه اروپا، با ساختن پيوندهای اضافی و موازی جهت تشريک منابع موجود، به دنبال تکمیل بازار واحد انرژی خود است. اوکراین که در حال دوری جستن از قيمت‌های یارانه‌ای است، خواستار بهبود زیرساخت‌ها و ارتباطات با شبکه اتحادیه اروپا و پایان دادن به سال‌ها اتلاف انرژی شده است.

اين بيانيه همچنین می‌گويد، اتحادیه اروپا و ایالات متحده در حمایت از حکومت جدید اوکراین شانه به شانه ایستاده‌اند و بر ضرورت ادامه اصلاحات در بخش انرژی اوکراین تاکید می‌کنند.

آمریکا و اتحادیه اروپا نیز می‌گويند آنها از پيمانی «قوی و پویا» در کنفرانس اقلیمی سازمان ملل متحد در سال آینده در پاریس حمایت می‌کنند و از حکومت‌های دیگر خواسته‌اند تعهداتی مطابق آنچه که واشنگتن و دولت‌های اتحاديه اروپا داده‌اند درمورد کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای عرضه کنند.

XS
SM
MD
LG