لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۱۷

تاکید دوباره معاون رئیس جمهوری آمریکا بر حمایت واشنگتن از اوکراین


یک پوستر ۸۰۰۰ متر مربع در مرکز شهر ژینو ای سویتزرلند که در آن نوشته شده است: اگر درآمد شما از سوی تامین گردد، شما زندگی را وقف چه کار می کنید؟
یک پوستر ۸۰۰۰ متر مربع در مرکز شهر ژینو ای سویتزرلند که در آن نوشته شده است: اگر درآمد شما از سوی تامین گردد، شما زندگی را وقف چه کار می کنید؟

معاون رئیس جمهوری ایالات متحده که در کی‌یف بسر می‌برد، روز جمعه آنچه که «تجاوز» روسیه علیه اوکراین نامید را محکوم کرد.

جو بایدن پس از دیدار با پترو پورشنکو رئیس جمهوری اوکراین گفت دو طرف درباره مداخله نظامی روسیه که «حاکمیت و تمامیت ارضی کشوررا تهدید می‌کند» بحث و گفتگو کردند. وی همچنین افزود «در قرن بیست و یکم، این غیرقابل قبول است که کشورها درصدد برآیند مرزها در اروپا یا نقاط دیگر را تغییر دهند.»

معاون رئیس جمهوری آمریکا، که برای تاکید حمایت واشنگتن از کی‌یف به آن کشور سفر کرده و با رهبران اوکراین ملاقات کرده است، در ادامه گفت اقدامات روسیه «اصول اساسی نظام بین‌المللی را آشکارا نقض می‌کند.»

مسکو اتهام مسلح کردن شورشیان جدایی‌خواهان در مناطق شرقی اوکراین را رد کرده است و می‌گوید نیروهای روسیه که در کنار آنها دیده می‌شوند، داوطلب بوده و به میل خود به گروه‌های جدایی‌طلب مخالف دولت اوکراین پیوسته‌اند.

یک مقام ارشد کاخ سفید پیش از مذاکرات معاون رئیس جمهوری آمریکا در کی‌یف، گفته بود که او در جلسات روز جمعه به رئیس جمهوری و نخست وزیر اوکراین خواهد گفت «ما حامی شما هستیم.»

تمرکز عمده دیگر مذاکرات جو بایدن با مقام‌های اوکراینی، چگونگی حمایت بیشتر آمریکا از اقتصاد آن کشور است. مقامات آمریکا گفته‌اند که درک می‌کنند کی‌یف به حمایت‌های مالی بیشتری نیاز دارد و واشنگتن در این باره با اتحادیه اروپا، صندوق بین‌المللی پول و نهادهای دیگر همکاری خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG