لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۰

ورود کاروان بزرگی از خودروهای غیرمجاز از روسیه به اوکراین


تازه‌ترین محموله ارسالی مسکو به شرق اوکراین، که بدون کسب مجوز از دولت کیف ارسال شده، روز یکشنبه وارد دونتسک شد - ۹ آذر
تازه‌ترین محموله ارسالی مسکو به شرق اوکراین، که بدون کسب مجوز از دولت کیف ارسال شده، روز یکشنبه وارد دونتسک شد - ۹ آذر

ارتش اوکراین روز یکشنبه گفت کاروانی از ۱۰۶ کامیون و تریلر از روسیه وارد شرق آن کشور شده. دولت اوکراین با اعلام این خبر گفته روسیه مجوز کیف را برای ورود به کشور نداشته، و مسکو را متهم کرد که یک بار دیگر تحت پوشش کمک‌های انسان‌دوستانه، سلاح و مهمات در اختیار شورشیان جدایی‌طلب قرار داده است.

به گزارش رویترز از شهر دونتسک، که تحت کنترل شورشیان است، درگیری در یکی از فرودگاه‌های محلی شدت گرفته، و به رغم توافق آتش بس ۱۴ شهریور، صدای شلیک و انفجار، و تبادل آتش میان نیروهای دولتی و شورشیان به طور مرتب به گوش می‌رسد.

چند ماه نبرد در مناطق تحت کنترل جدایی‌طلبان اوکراین، عده زیادی از مردم را از لحاظ مواد خوراکی و لوازم پزشکی و بهداشتی در مضیقه گذاشته است. روسیه مرتباً بسته‌های کمکی برای مردم فرستاده؛ ولی دولت کیف با بدگمانی به نیت مسکو، کمک‌ها را رد کرده است. به گفته آندرئی لایسنکو، سخنگوی ارتش اوکراین:

«بیش‌ترین سهم از کمک‌های انسان‌دوستانه روسیه به دست شورشیان می‌رسد – بخشی از آن مواد غذایی است؛ ولی عمدتاً مهمات، تجهیزات و دیگر لوازمی است که در عملیات جنگی به کارشان می‌آید.»

خبرگزاری روسیه به نقل از وزیر امور اضطراری آن کشور گفته از اواخر مرداد به این سو، این هشتمین محموله ارسالی از روسیه است، و هفت کاروان قبلی محموله‌هایی به وزن نزدیک به ۹.۵۰۰ تُن – عمدتاً حاوی مواد خوراکی، مصالح ساختمانی و دارو – در شرق اوکراین توزیع کرده است.

شورشیان دونتسک و نیروهای دولتی هر دو یکدیگر را به نقض توافق آتش‌بس متهم کرده‌اند – و با شدت گرفتن درگیری‌ها، بیم از آن می‌رود که آتش‌بس به کلی لغو شود و جنگی تمام‌عیار درگیرد.

آقای لایسنکو به رویترز گفت در ۲۴ ساعت گذشته، سه سرباز و یک غیرنظامی – که ۸۲ سال داشت – کشته شده‌اند.

وی همچنین گفت مواضع اوکراین در ماریوپل، بندر استراتژیک در ساحل دریای آزوف، بار دیگر هدف حملات شورشیان قرار گرفته است.

XS
SM
MD
LG