لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۹

هشدار نخست‌وزیر بریتانیا: زمان برای دستیابی به توافق هسته‌ای با ایران رو به پایان است


بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا، و نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل، در حاشیه اجلاس سران در گلاسگو برای مقابله با تغییرات اقلیمی. ۱۰ آبان ۱۴۰۰
بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا، و نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل، در حاشیه اجلاس سران در گلاسگو برای مقابله با تغییرات اقلیمی. ۱۰ آبان ۱۴۰۰

بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا، روز سه‌شنبه ۱۴ دی‌ماه با نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل، تلفنی گفت‌وگو کرد.

بر اساس بیانیه منتشر شده توسط دولت بریتانیا، مذاکرات جاری میان ایران و قدرت‌های جهان در وین از محورهای اصلی این مکالمه بود.

بنا بر این بیانیه، نخست‌وزیر بریتانیا گفت کشورش می‌خواهد مذاکرات در وین به احیای کامل برجام منجر شود، اما جمهوری اسلامی باید با «حسن نیت» در مذاکرات شرکت کند. آقای جانسون در ادامه گفت: «دریچه دیپلماسی باز است، اما زمان برای رسیدن به توافق رو به اتمام است.»

همزمان، به گزارش خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی، چوی جونگ-کان، معاون وزیر خارجه این کشور، روز سه‌شنبه عازم وین شد تا با نمایندگان کشورهای قدرت‌های جهانی طرف مذاکره با جمهوری اسلامی ملاقات کند.

سفر این مقام ارشد وزارت خارجه کره جنوبی به وین در حالی صورت می‌گیرد که به گزارش خبرگزاری مهر، سئول هفت میلیارد دلار بدهی خود به تهران را به دلیل تحریم‌های ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی بازپرداخت نکرده است.

دور هشتم مذاکرات برای احیای برجام میان ایران و قدرت‌های جهان که از دوشنبه هفته قبل آغاز شد، پس از وقفه‌ای سه روزه به دلیل تعطیلات سال نو میلادی، از دیروز دوشنبه از سر گرفته شده است. دولت پرزیدنت بایدن ضمن تاکید بر«دیپلماسی» به عنوان بهترین گزینه برای رسیدگی به برنامه هسته‌ای ایران هشدار داده چنانچه جمهوری اسلامی با «جدیت» و «حسن نیت» در مذاکرات شرکت نکند، حق توسل به «سایر گزینه‌ها» را برای خود محفوظ می‌دارد.

XS
SM
MD
LG