لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۰۱

خطیب‌زاده: تبادل نظر ایران و آمریکا در وین «مکتوب ولی غیررسمی» است


سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی - آرشیو
سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی - آرشیو

سخنگوی وزارت خارجه ایران می‌گوید تبادل نظر ایران و ایالات متحده در جریان مذاکرات احیای برجام در وین در «مسیر مشخص» و «به صورت مکتوب ولی غیررسمی» صورت می‌گیرد.

به گزارش رسانه‌های ایران در روز دوشنبه ۱۳ دی، سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در جریان نشست خبری در پاسخ به پرسش خبرنگاران گفت: «بین ایران و ایالات متحده مسیر مشخصی برای تبادل نظر وجود دارد و مسیر مشخص هم به صورت مکتوب» است تا به گفته او «سوءبرداشت وجود نداشته باشد.»

خطیب‌زاده تأکید کرد: «هیچ پیام شفاهی یا خارج از متن‌های مکتوب بین ایران و آمریکا رد و بدل نشده است.»

او همچنین در پاسخ به پرسشی درباره مذاکره روسیه با آمریکا از طرف ایران با ذکر این که «برخی» حاشیه درست می‌کنند و فکر می‌کنند «برداشت درستی را منتقل می‌کنند» گفت، میان ایران و چین و روسیه «ساز و کار سه‌جانبه» وجود دارد.

روز یک‌شنبه نورنیوز، رسانه نزدیک به شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران، به طور ضمنی درستی گزارش‌های مربوط به متقاعد کردن ایران توسط روسیه و چین برای کنار گذاشتن خواسته‌های حداکثری در مذاکرات را تایید کرد.

خبرگزاری جمهوری اسلامی نیز نوشت که ایران «با تعامل و انعطاف» در وین گفت‌وگو می‌کند.

نشریه فارن پالسی هشتم دی در گزارشی به نقل از میخائیل اولیانوف، مذاکره‌کننده ارشد روسیه در مذاکرات وین، نوشت، چین و روسیه ایران را متقاعد کرده‌اند که از برخی مواضع حداکثری خود - از جمله اصرار [ایران] بر این که مذاکرات تنها بر تحریم‌ها متمرکز باشد و نه بر موضوع هسته‌ای - عقب‌نشینی کند.

ایالات متحده با تاکید بر «دیپلماسی» به عنوان بهترین گزینه برای رسیدگی به برنامه هسته‌ای ایران می‌گوید عدم حسن نیت و جدیت از سوی ایران موجب خواهد شد واشنگتن به «سایر گزینه‌ها» متوسل شود.

دور هشتم مذاکرات میان ایران و قدرت‌های جهان برای احیای برجام روز دوشنبه ٨ دی‌ماه از سر گرفته شد و پس از وقفه‌ای کوتاه به مناسب تعطیلات سال نو میلادی از دوشنبه آتی ادامه می‌یابد.

XS
SM
MD
LG