لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۳۹

جنگ لفظی وزیران خارجه ایران و اسرائیل بر سر مذاکرات هسته‌ای در وین


حسین امیر عبداللهیان (راست) وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران و یائیر لاپید وزیر خارجه اسرائیل
حسین امیر عبداللهیان (راست) وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران و یائیر لاپید وزیر خارجه اسرائیل

روند مذاکرات هسته‌ای ایران در وین موضوع جدیدترین اظهارات وزیران خارجه اسرائیل و ایران شده‌است.

حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به اظهارات یائیر لاپید وزیر خارجه اسرائیل گفت «صهیونیسم جایی در آینده جهان ندارد.» وزیر خارجه ایران در پیام خود در توئیتر که روز دوشنبه ۱۳ دی منتشر شد،‌گفت:‌ «با اقتدار و عقلانیت از حقوق،‌ منافع و پیشرفت ملت دفاع می‌کنیم.»

این واکنش آقای امیرعبداللهیان به اظهارات اخیر یائیر لاپید وزیر خارجه اسرائیل است. آقای لاپید گفته بود مذاکرات برجام نتیجه‌ شاخصی برای اسرائیل در پی نخواهد داشت. وی همچنین گفت که نتیجه مذاکرات فعلی احیای برجام «چیزهای کوچکی خواهد بود» و «دستاورد بزرگی برای اسرائیل نخواهد داشت.»

آقای لاپید همچنین درباره موضع مقامات اسرائیل درباره مذاکرات احیای برجام در وین گفته بود:‌ «نخست وزیر، وزیر دفاع، و من مخالف توافق نیستیم. توافق خوب، دستاوردی مناسب است. این که گفت‌وگوی خوب چه چیزی است،‌ بحثی مفصل است و ما در آن گفت‌‌وگوها حضور داریم. جهان از جمله طرف‌های درگیر هم به آن گوش می‌کنند.»

دور هشتم مذاکرات احیای برجام که برای تعطیلات سال نوی میلادی به طور موقت متوقف شده بود، در وین از سر گرفته شده است.

آمریکا در زمان دولت دونالد ترامپ از برجام خارج شد. متعاقب آن، جمهوری اسلامی ایران نیز یکسری از تعهدات خود در برجام را تعلیق کرد. جو بایدن پس از رسیدن به مقام ریاست جمهوری آمریکا اعلام کرد در صورتی که ایران به تعهدات خود در برجام بازگردد،‌ او نیز آمریکا را به این توافق باز می‌گرداند. هنوز مذاکرات غیرمستقیم آمریکا و ایران در وین، به نتیجه‌ای منتهی نشده است.

XS
SM
MD
LG