لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۲

عقب‌نشینی تهران در مذاکرات هسته‌ای؛ تعدیل مواضع با «مشورت روسیه و چین» و «تعامل و انعطاف» در وین


نشست کمیسیون مشترک برجام در وین (آرشیو)
نشست کمیسیون مشترک برجام در وین (آرشیو)

در حالی که رسانه نزدیک به شورای عالی امنیت ملی ایران به طور ضمنی درستی گزارش‌های مربوط به متقاعد کردن ایران توسط روسیه و چین برای کنار گذاشتن خواسته‌های حداکثری در مذاکرات را تایید کرده است، خبرگزاری جمهوری اسلامی نیز می‌‌گوید که ایران «با تعامل و انعطاف» در وین گفت‌وگو می‌کند.

نشریه فارن پالسی هشتم دی در گزارشی به نقل از میخائیل اولیانوف، مذاکره‌کننده ارشد روسیه در مذاکرات وین، نوشت، چین و روسیه ایران را متقاعد کرده‌اند که از برخی مواضع حداکثری خود - از جمله اصرار [ایران] بر این که مذاکرات تنها بر تحریم‌ها متمرکز باشد و نه بر موضوع هسته‌ای - عقب‌نشینی کند.

فارن پالسی از قول این مقام روس عنوان کرد که ایرانی‌ها در نهایت موافقت کردند که مذاکرات را بر اساس پیش‌نویسی که در بهار گذشته توسط دولت قبلی ایران تنظیم شده بود، آغاز کنند.

وب‌سایت نورنیوز روز یک‌شنبه ۱۲ دی در گزارشی با اشاره به این سخنان اولیانوف، نوشت: «مطلب مذکور گرچه درست است، اما با ادبیاتی ارائه می‌شود که مخاطب را دچار اشتباه برداشت می‌کند.»

بنا بر ادعای نورنیوز، جمهوری اسلامی ایران پیشنهادهای خود را بر اساس «مشورت روسیه و چین» تعدیل کرده و معنی این «تن دادن مطلق» به نظرات این دو کشور نیست.

هم‌زمان، خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، در گزارشی نوشت: «هیئت اعزامی ایران با تعامل و انعطاف در وین گفت‌وگو می‌کند و به دنبال توافقی جامع است. توافقی که جمهوری اسلامی ایران و مردم بتوانند از مزایای اقتصادی آن استفاده کنند.»

ایرنا با استناد به اظهارات مقامات وزارت خارجه جمهوری اسلامی نوشت: «ایران نه چیزی کمتر از برجام را می‌پذیرد و نه چیزی بیشتر از برجام تعهد می‌دهد» و «تحریم‌های ناسازگار با برجام به هر نحو باید برچیده شود.»

میخائیل اولیانوف هشتم دی در رشته توییتی با ابراز خوشبینی و رضایت درباره روند مذاکرات، تصویری از دیدار اعضای مذاکره‌کننده با حضور آمریکا منهای ایران منتشر کرد و نوشت، همه با رضایت به روند مثبت و جو جدی در جریان مذاکرات در حال انجام اذعان کرده‌اند.

پیشتر یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل، گفته است که کشورش «مخالف یک توافق خوب نیست، فقط مخالف یک توافق اشتباه است.»

به گفته او، اسرائیل اطلاعاتی را در اختیار قدرت‌های جهانی قرار داده که نشان می‌دهد جمهوری اسلامی درباره فعالیت‌های هسته‌ای خود «دروغ می‌گوید.»

دور هشتم مذاکرات میان ایران و قدرت‌های جهان برای احیای برجام روز دوشنبه ٨ دی‌ماه از سر گرفته شد و پس از وقفه‌ای کوتاه به مناسب تعطیلات سال نو میلادی از دوشنبه آتی ادامه می‌یابد. ایالات متحده با تاکید بر «دیپلماسی» به عنوان بهترین گزینه برای رسیدگی به برنامه هسته‌ای ایران می‌گوید عدم حسن نیت و جدیت از سوی ایران موجب خواهد شد واشنگتن به «سایر گزینه‌ها» متوسل شود.

XS
SM
MD
LG