لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۰

آغاز تحریم‌های بریتانیا علیه کشتی‌های ناقض محدودیت‌های نفتی روسیه


یک نفتکش روسی با پرچم لیبریا نفت روسیه را در پایانه ماتانزاس در کوبا تخلیه می‌کند (آرشیو)
یک نفتکش روسی با پرچم لیبریا نفت روسیه را در پایانه ماتانزاس در کوبا تخلیه می‌کند (آرشیو)

بریتانیا نخستین تحریم‌های خود علیه کشتی‌های «ناوگان در سایه پوتین» روسیه را به اجرا گذاشت. لندن می‌گوید که مسکو از این ناوگان برای دور زدن تحریم‌های غرب بر تجارت نفت روسیه استفاده می‌کند.

دولت بریتانیا روز پنجشنبه ۲۴ خرداد گفت که این اقدام، بخشی از ۵۰ تحریم جدید و هماهنگ با شرکای «گروه هفت» است که تامین‌کنندگان مهمات، ماشین‌آلات، میکروالکترونیک، و تدارکات ارتش روسیه - از جمله نهادهای مستقر در چین، اسرائیل، قرقیزستان، و ترکیه - را هم هدف قرار داده است.

بنا بر بیانیه دولت بریتانیا، این اقدام شامل «اولین تحریم‌های بریتانیا» علیه کشتی‌های «ناوگان در سایه پوتین» است؛ ناوگانی که «مسکو از آنها برای دور زدن تحریم‌های بریتانیا و گروه هفت، و ادامه تجارت بدون محدودیت نفت روسیه استفاده می‌کند.»

ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا، در بیانیه‌ای گفت: «امروز ما بار دیگر از طریق تحریم‌ها فشار اقتصادی را بیشتر می‌کنیم تا توانایی روسیه را در تامین مالی ماشین جنگی‌اش کاهش دهیم ... پوتین باید شکست بخورد و قطع توانایی او برای تأمین مالی یک جنگ درازمدت، امری حیاتی است.»

بریتانیا همچنین با تحریم بازار بورس مسکو می‌گوید که «این بازار با انجام تجارت در یک بخش دارای اهمیت راهبردی» از کرملین منافعی به دست آورده یا از آن حمایت کرده است.

روز چهارشنبه، تحریم‌های آمریکا علیه بازار بورس مسکو، معاملات دلار، و یورو را در این بازار مالی پیشرو به تعلیق کشاند.

همزمان با برگزاری نشست سالانه کشورهای گروه هفت، بریتانیا همچنین متعهد شد که معادل ۳۰۹ میلیون دلار کمک برای حمایت از نیازهای فوری بشردوستانه، انرژی و ثبات اوکراین ارائه کند.

پیش بینی می‌شود سران گروه هفت طرح کلی ارائه یک وام چندساله به اوکراین با استفاده از سود حاصل از وجوه توقیف‌شده روسیه را اعلام کنند.

منبع: رویترز

XS
SM
MD
LG