لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۰

تحریم‌های جدید آمریکا بر ضد دو شهروند و سه شرکت روسی به دلیل انتقال تسلیحات نظامی میان روسیه و کره شمالی


آمریکا پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت از اعمال تحریم‌هایی علیه دو شهروند و سه شرکت روسی به دلیل مشارکت در انتقال تسلیحات نظامی میان روسیه و کره شمالی، از جمله موشک‌های بالستیک که در جنگ اوکراین استفاده می‌شود، خبر داد.

در بیانیه وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمده است که این تحریم‌های جدید توسط وزارت‌خانه‌های خزانه‌داری و امور خارجه آمریکا با هدف ایجاد اختلال و جلوگیری از انتقال تسلیحات نظامی میان دو کشور اعمال می‌شود.

برایان نلسون، معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی، در بیانیه‌ای گفت که این تحریم‌ها نشان‌دهنده تعهد ایالات متحده برای مقابله با همکاری گسترده کره شمالی و روسیه است. او در ادامه افزود که ایالات متحده به اقدامات خود برای پاسخگو کردن عواملی که به دنبال تسهیل ارسال سلاح و سایر اقلام برای استفاده روسیه در جنگ اوکراین هستند، ادامه خواهد داد.

در این بیانیه آمده است که روسیه و کره شمالی سال گذشته همکاری‌های نظامی خود را افزایش دادند و پیونگ یانگ موشک‌های بالستیک و مهمات در اختیار روسیه قرار داده است. در همین حال گفته شده است که کره شمالی در ازای ارسال این جنگ‌افزارها به دنبال دریافت کمک‌های نظامی از روسیه بوده است.

این تحریم‌های جدید در شرایطی اعلام می‌شود که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، و شی جین پینگ، رئیس‌جمهور چین روز پنجشنبه درباره گسترش «مشارکت استراتژیک»، سرزنش ایالات متحده، و کره شمالی به توافق رسیدند.

به گفته متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، روسیه پیشتر از بیش از ۴۰ موشک بالستیک تولید کره شمالی و جنگ‌افزارهای دیگر را علیه اوکراین استفاده کرده است که بر خلاف قطع‌نامه‌های سازمان ملل متحد محسوب می‌شود.

او گسترش روابط میان کره شمالی و روسیه را تهدید فراگیری برای نظم و امنیت جهانی خواند و‌ از جامعه بین‌المللی خواست تا به تلاش برای مقابله با این جریان بپیوندند.

در بیانیه وزارت خزانه‌داری آمده است که افراد و شرکت‌هایی که هدف تحریم قرار گرفتند، با استفاده از شرکت‌های پوششی برای جابجایی تجهیزات نظامی برای حمایت از جنگ روسیه در اوکراین اقدام کردند ‌و می‌خواستند تحریم‌ها را دور بزنند.

تحریم‌های وضع شده تمام دارایی‌ها و منافع این افراد و شرکت‌ها را در ایالات متحده مسدود می‌کند. سفارت روسیه در واشنگتن به درخواست خبرگزاری رویترز برای اظهار نظر پاسخی نداده است.

XS
SM
MD
LG