لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۰

وزیر خارجه مجارستان به رغم تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه بلاروس وارد مینسک شد


پتر سیارتو، وزیر خارجه مجارستان
پتر سیارتو، وزیر خارجه مجارستان

وزیر خارجه مجارستان روز چهارشنبه نهم خرداد، برای مذاکره در مورد گسترش روابط با بلاروس وارد مینسک، پایتخت این کشور، شد. این در شرایطی است که بلاروس تحت تحریم‌های اتحادیه اروپا قرار دارد و مجارستان یکی از اعضای این نهاد سیاسی - اقتصادی است.

به گزارش آسوشیتدپرس، پتر سیارتو، وزیر خارجه مجارستان، گفت: موضع ما روشن است. هر چه تحریم‌ها کمتر باشد، همکاری بیشتر خواهد بود.

اتحادیه اروپا تحریم‌های گسترده ای را علیه بلاروس به دلیل سرکوب تظاهرات اعمال کرده است. این تطاهرات پس از اعتراضات گسترده به نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۰ میلادی که به تاکید مخالفان و غرب، به طور گسترده ای در آن تقلب شده بود، برگزار شده بودند.

آسوشیتدپرس نوشت: پس از آن، تحریم‌ها و انزوای بلاروس پس از آن که الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری این کشور، به نیروهای روسیه اجازه داد تا از خاک کشورش برای تهاجم تمام عیار به اوکراین در پنجم اسفند ۱۴۰۰ استفاده کنند، گسترده تر شد.

پتر سیارتو در مینسک با اعلام این که «تحریم کارساز نیست»، اشاره کرد که مجارستان در حال افزایش همکاری اقتصادی با بلاروس در مناطقی است که تحت تأثیر تحریم‌ها قرار نگرفته است.

این مقام مجارستان گفت: «ما از توسعه همکاری ها حمایت خواهیم کرد.»

بر اساس این گزارش، مقامات بلاروس و مجارستان توافق نامه ای را در مورد همکاری در انرژی هسته ای امضا کردند که شامل آموزش پرسنل و مدیریت زباله های رادیواکتیو می شود.

در همین حال، سرگئی آلینیک، وزیر خارجه بلاروس، ابراز امیدواری کرد پس از آن که مجارستان ریاست دوره ای اتحادیه اروپا را در ماه جولای به دست بگیرد، به تشویق «روند سالم» در اروپا کمک کند.

او گفت: «مردم از رویارویی، فشار و تشدید تنش خسته شده اند.»

پیشتر ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان، روز چهارم خرداد، گفته بود کشورش از هرگونه عملیات ناتو با هدف حمایت از اوکراین که نشان می‌دهد این ائتلاف نظامی و همچنین اتحادیه اروپا به سمت درگیری مستقیم‌تر با روسیه حرکت می کنند، دور خواهد ماند.

آقای اوربان به رادیو دولتی مجارستان گفته بود: ما طرح در حال بررسی در ناتو برای ارائه حمایت نظامی بیشتر به اوکراین در سال‌های آینده را تایید نمی‌کنیم و نمی‌خواهیم در حمایت مالی یا تسلیحاتی (از اوکراین)، حتی در چارچوب ناتو شرکت کنیم.

XS
SM
MD
LG