لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۸

روزنامه اعتماد: سفر منطقه‌ای وزیر دفاع آمریکا برای مقابله با «تهدید ایران»


ژنرال نیروی زمینی ارتش آمریکا لوید آستین، فرمانده فرماندهی مرکزی ایالات متحده، در تصویری در پنتاگون دیده می شود. آرشیو، ۱۷ اکتبر ۲۰۱۴
ژنرال نیروی زمینی ارتش آمریکا لوید آستین، فرمانده فرماندهی مرکزی ایالات متحده، در تصویری در پنتاگون دیده می شود. آرشیو، ۱۷ اکتبر ۲۰۱۴

روزنامه اعتماد، چاپ تهران، در مطلبی به واکاوی سفر لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا پرداخته و با اشاره به آغاز تور منطقه‌ای او از روز گذشته با سفر اردن نوشت که «اطمینان دادن به دولت‌های منطقه» هدف این سفر است.

در ادامه مطلب این روزنامه آمده: «به نوشته رویترز هدف اصلی آستین از انجام این سفر، اطمینان دادن به دولت‌های منطقه در مورد تعهدات امنیتی و نظامی آمریکا علی‌رغم تمرکز بر چین و روسیه و همچنین هشدار صریح به دولت مصر و رژیم اسرائیل است.»

این روزنامه در ادامه یادآور شده است: «همچنین در این سفر وزیر دفاع آمریکا در مورد آنچه از سوی مقام‌های آمریکایی «تهدید ایران» توصیف می‌شود با مقام‌های اردن، مصر و اسرائیل گفتگو خواهد کرد.»

از نگاه نویسنده مطلب با سفر وزیر دفاع آمریکا به اسرائیل، این پنجمین مقام بلندپایه امنیتی، نظامی و دیپلماتیک آمریکایی است که در کمتر از دو ماه و نیمی که از روی کار آمدن دولت بنیامین نتانیاهو می‌گذرد به اسرائیل سفر کرده‌اند.

روز گذشته وزیر دفاع آمریکا در جریان سفر خود به خاورمیانه گفت: «بارها از رئیس جمهوری شنیده‌اید که ما اجازه نمی‌دهیم ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد و البته، اگر اوضاع تغییر کند، ما باید برای جلوگیری از این اتفاق اقدام کنیم.»

لوید آستین، که در اردن سخن می‌گفت، در پاسخ به پرسش خبرنگاری که از او پرسید در شرایطی که ایران دیگر به برجام پایبند نیست، برای جلوگیری از تبدیل شدن ایران به یک تهدید هسته‌ای چه می‌کنید؟ گفت: «وظیفه من به عنوان وزیر دفاع این است که مطمئن شوم گزینه‌های مناسب را به رئیس جمهوری ارائه می‌دهم.»

لوید آستین در پاسخ به پرسشی درباره رابطه ایران با روسیه نیز گفت: «آنچه ایران انجام می‌دهد (ارائه کمک‌های مرگبار به روسیه) واقعا غیر قابل تصور است.»

وزیر دفاع آمریکا گفت: «ایران با به کارگیری این پهپادها در اوکراین «تجربه بیشتری» به دست می‌آورد «و این نوید خوبی برای منطقه نیست.»

لوید آستین برای دیدار از چند کشور خاورمیانه - اردن، سوریه و اسرائيل - به این منطقه سفر کرده است.

XS
SM
MD
LG