لینکهای قابل دسترسی

یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۷

واکنش روزنامه کیهان به سفر گروسی به تهران: او اطلاعات این سفر را در اختیار اسرائیل قرار خواهد داد


نماینده علی خامنه‌ای در روزنامه کیهان، رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را متهم به انتقال اطلاعات به اسرائیل کرد.
نماینده علی خامنه‌ای در روزنامه کیهان، رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را متهم به انتقال اطلاعات به اسرائیل کرد.

حسین شریعتمداری، مدیر مسئول و نماینده مستقیم علی خامنه‌ای در روزنامه «کیهان» در شماره امروز این رسانه خطالب به مقامات جمهوری اسلامی نوشته است: «ملاقات گروسی با اساتید و پژوهشگران هسته‌ای ایران چه ضرورتی داشت؟»

شریعتمداری با این پیش‌فرض که رافائل گروسی، مدیرکل کنونی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی «رابطه تنگاتنگی با اسرائیل دارد»، مدعی شده است: «بی‌تردید اطلاعاتی که گروسی از این ملاقات به دست آورده، بی‌کم و کاست در اختیار اسرائیل قرار خواهد گرفت.»

این سناریوسازی مدیرمسئول روزنامه کیهان در حالی است که بهروز کمالوندی در مورد «برخی ادعاها» به خبرگزاری دولتی «ایرنا» گفته است: «در طول دو روزی که گروسی و هیات همراه در ایران بودند، «هیچ گاه بحث دسترسی به افراد مطرح نشد» و «هیچ متنی هم حاکی از این موضوع نوشته نشد.»

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز شنبه در وین در پاسخ به پرسش خبرنگار صدای آمریکا درباره اینکه آیا آژانس ضرب‌الاجلی برای «چرخه وعده‌های» جمهوری اسلامی دارد، به بیانیه مشترک آژانس و ایران اشاره کرد و گفت: دو طرف بر سر مسائلی واقعی از جمله بازگرداندن صلاحیت‌های نظارتی و راستی‌آزمایی و اجازه ایران به برخی دسترسی‌های ویژه آژانس توافق کرده‌اند.

او که پس از سفر دو روزه‌اش به تهران و دیدارش با مقامات جمهوری اسلامی سخن می‌گفت، افزود بازدید او از ایران به منظور دریافت وعده‌های پرشمار نبود بلکه با هدف برداشتن گام‌هایی واقعی در راستای مسیری صحیح بود.

گروسی در ادامه با تاکید بر «کارهای زیاد و دشوار پیش‌روی» جمهوری اسلامی و آژانس گفت آژانس مثل همیشه در زمینه موفقیت یا عدم موفقیت این تلاش‌ها شفاف خواهد بود.

مدیرکل آژانس در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار صدای آمریکا مبنی بر احتمال تصویب قطعنامه جدید از سوی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علیه ایران در نشست آتی این شورا گفت پاسخ این پرسش را باید کشورهای عضو شورای حکام بدهند.

XS
SM
MD
LG