لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۴

سید حسن نصرالله رویدادهای اخیر اسرائیل را نشانه پایان اسرائیل دانست


سیدحسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان، روز دوشنبه در یک سخنرانی ویدئویی خطاب به هوادارانش گفت: «رویدادهای اخیر در اسرائیل نشانه‌ای از نزدیک شدن این کشور به پایان است. به نظر می رسد‌ اشاره او‌ به بروز اختلافات داخلی بر سر برنامه‌های دولت برای بازنگری اساسی در قوه قضاییه بود.

به گزارش روزنامه تایمز اسرائیل نصرالله همچنین هشدار داد که قانون پیشنهادی اسرائیل برای اعمال مجازات اعدام برای تروریست‌هایی که در حملات مرگبار محکوم شده‌اند، تنها حملات بیشتر را تشویق می‌کند.

او گفت: «هر گاه دشمن شما تصمیم به تصویب قانونی برای اعدام زندانیان بگیرد، به این معنی است که او یک احمق است.»

او همچنین گفت: «ای صهیونیست‌های نادان، این قانون باعث افزایش شجاعت مجاهدان فلسطینی برای انجام عملیات بیشتر می‌شود.»

سیدحسن نصرالله گفت: «هر آنچه در اسرائیل اتفاق می‌افتد یکی از نشانه‌های پایان این موجودیت است.»

او همچنین خواستار آموزش نسل‌های جوان در مورد فلسطینی‌های محبوس در زندان‌های اسرائیل شد و قول داد که زندانیان پشت میله‌های زندان رها نخواهند شد.

به گفته وی، حمله هفته گذشته توسط شهرک‌نشینان اسرائیلی به شهرک فلسطینی حواره در کرانه باختری، نمونه ای از «وحشیگری صهیونیست‌ها» بود.

گفتنی است طرح دولت بنیامین نتانیاهو برای بازنگری در سیستم حقوقی اسرائیل، با اعتراض مردم در این کشور روبرو شده است.

از ویژگی های این لایحه این است که دست نخست وزیر را برای انتخاب قضات باز می‌گذارد. مخالفان می‌گویند این لایحه در صورت تصویب و قانون شدن، موجب می‌شود دادگاه عالی تضعیف شود و دولت فعلی قدرت بیشتری کسب کند.

در مقابل، متحدان مذهبی و افراط‌گرای نتانیاهو می‌گویند که این تغییرات برای مهار قدرت یک قوه قضاییه غیرمنتخب مورد نیاز است. اما منتقدان بیم از آن دارند که در پی اصلاحات در نظام حقوقی، قضات بر اساس وفاداری به دولت یا نخست وزیر منصوب شوند. آنها می‌گویند قانون فعلی با منافع نتانیاهو – که به اتهام فساد با محاکمه روبرو است – در تضاد است.

رویارویی ائتلاف نتانیاهو با مخالفان این لایحه، اسرائیل را به ورطه یکی از تلخ‌ترین بحران‌های داخلی فرو برده است و هر دو طرف اصرار دارند که آینده دموکراسی در کشورشان در خطر است.

XS
SM
MD
LG