لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۰

آمریکا و عربستان برای برگزاری رزمایش ضدپهپادی «برنامه‌ریزی» می‌کنند


نیروهای سعودی - آرشیو
نیروهای سعودی - آرشیو

آمریکا و عربستان سعودی به منظور مقابله با تهدیدهای پهپادی شبه‌نظامیان نیابتی ایران، در حال برنامه‌ریزی برای برگزاری یک مانور نظامی مشترک هستند. به گزارش المانیتور این رزمایش اواخر ماه مارس برگزار می شود.

تمرکز این مانور، بر مقابله سامانه‌های دفاعی دو کشور با تهدید‌های پهپادی است.

قرار است این مانور در ماه‌های آینده هم برگزار شود و کشور های دیگر منطقه هم در آن شرکت کنند.

تاسیسات نفتی و غیر نظامی عربستان در چند سال گذشته بارها هدف حملات پهپادی و موشکی حوثی‌های یمن قرار گرفته‌ است.

دیدار وزیر دفاع آمریکا با پادشاه اردن

در همین حال رویترز گزارش داد که ملک عبدالله، پادشاه اردن، در دیدار با وزیر دفاع آمریکا، مقصر قاچاق رو به افزایش مواد مخدر در امتداد مرزهای کشورش با سوریه را شبه‌نظامیان مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران دانست.

بر اساس این گزارش، او روز یکشنبه در دیدار و گفتگو با لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، از واشنگتن برای. تقویت امنیت مرز اردن درخواست کمک کرد. خبرگزاری رویترز این مطلب را به نقل از «مقامات اردنی» منتشر کرد.

وزارت دفاع آمریکا نیز بیانیه‌ای از دیدار دو طرف منتشر کرده است اما در آن، هیچ نامی از ایران نیامده است. بیانیه وزارت دفاع آمریکا می‌گوید آستین نگرانی‌های خود را در مورد طیف وسیعی از چالش‌های مشترک، از جمله اهمیت دستیابی به یک راه‌حل سیاسی عادلانه در سوریه، حفظ تمرکز بر امنیت و ثبات در عراق، و مقابله با «سایر فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده» در منطقه، بیان کرد.

آستین در آغاز سفر خود به خاورمیانه وارد اردن شد و قرار است به اسرائیل و مصر نیر برود. سفراو برای نشان دادن حمایت از متحدان اصلی منطقه‌ای آمریکا در برابر تهدید فزاینده جمهوری اسلامی ایران است.

به گزارش رویترز، وزارت دفاع ایالات متحده پیش از این سفر گفت که گفتگوها بر روی تهدید فزاینده‌ای که جمهوری اسلامی ایران برای ثبات منطقه ایجاد می‌کند و بر پیشبرد همکاری امنیتی چندجانبه از طریق پدافندهای هوایی و موشکی یکپارچه، متمرکز خواهد بود.

یک مقام اردنی به رویترز گفت، پادشاه اردن با آستین، نگرانی‌های اردن را در مورد استقرار روزافزون شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در جنوب سوریه مطرح کرد. مقامات می‌گویند این شبه‌نظامیان برای رسیدن به بازارهای خلیج فارس، عملیات‌ قاچاق مواد مخدر از طریق مرزهای اردن را افزایش داده‌اند.

XS
SM
MD
LG