لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۴

خانواده‌های آمریکایی‌های زندانی در خارج از کشور در مقابل کاخ سفید تجمع کردند


از چپ: اورت راثرفورد، ندا شرقی در حالی که سام گودوین، زندانی سابق آمریکایی در سوریه را در آغوش گرفته، دختر عماد شرقی، تارا و تیمور، دختر و پسر مراد طاهباز
از چپ: اورت راثرفورد، ندا شرقی در حالی که سام گودوین، زندانی سابق آمریکایی در سوریه را در آغوش گرفته، دختر عماد شرقی، تارا و تیمور، دختر و پسر مراد طاهباز

شماری از اعضای خانواده‌های شهروندان آمریکایی که در کشورهایی چون ایران، ونزوئلا، روسیه، و رواندا زندانی هستند با تجمع در مقابل کاخ سفید، از دولت جو بایدن خواستند برای آزادی عزیزان‌شان اقدام کند.

کارزار «خانواده ما را به خانه بازگردانید» سازماندهی این تجمع را که روز چهارشنبه ۱۴ اردیبهشت برگزار شد، برعهده داشت. خانواده‌های عماد شرقی، شهاب دلیلی، سیامک و باقر نمازی، مراد طاهباز، و دیگر زندانی‌ها در این تجمع حاضر شدند.

تارا طاهباز، دختر مراد طاهباز، هم که در این تجمع حاضر بود گفت: «ما از از دولت جو بایدن خاضعانه می‌خواهیم آن‌ها را در اولویت قرار دهد و به خانه بازگرداند.»

حنا شرقی، دختر عماد شرقی، هم گفت: «خودتان را جای من بگذارید. من ۲۴ ساله‌ام. می‌دانم [جو] بایدن هم فرزندانی دارد. فقط به فرزندان‌تان در همان مقطع زمانی زندگی‌شان فکر کنید. آن‌ها به پدرشان نیاز دارند و من هم به پدر خودم نیاز دارم.» حنا شرقی پدرش را «بهترین دوست خود» خواند.

«اورت راثرفورد» که برادزاده‌اش «متیو هیث» در ونزوئلا در زندان است نیز به شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان گفت: «من نمی‌توانم آن‌طور که باید آن دردی که همه ما آن را تحمل می‌کنیم، بازگو کنم.»

پدر و خواهر «ترِور رید» شهروند آمریکایی که به تازگی از روسیه آزاد شده و به آمریکا بازگردانده شد هم در این مراسم حاضر بودند.

در حال حاضر افرادی چون عماد شرقی، سیامک نمازی، و پدرش باقر نمازی (شهروندان ایرانی-آمریکایی)، شهاب دلیلی، (شهروند ایرانی دارای اقامت دائم آمریکا) احمدرضا جلالی (پژوهشگر ایرانی-سوئدی)، فریبا عادلخواه (شهروند ایرانی-فرانسوی)، ناهید تقوی و جمشید شارمهد (شهروندان آلمانی ایرانی‌تبار)، کامران قادری و مسعود مصاحب (شهروندان اتریشی‌-‌ایرانی) و بنجامین بریر (گردشگر فرانسوی)، در ایران زندانی هستند.

ج

XS
SM
MD
LG