لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۵

وکیل کشیش برانسون از دادگاه قانون اساسی ترکیه تقاضای فرجام می‌کند


کشیش اندرو برانسون، در اکتبر ۲۰۱۶ به اتهام «تروریسم» از طریق کمک به کودتای نافرجام تیر ۱۳۹۵ در ترکیه بازداشت شد.
کشیش اندرو برانسون، در اکتبر ۲۰۱۶ به اتهام «تروریسم» از طریق کمک به کودتای نافرجام تیر ۱۳۹۵ در ترکیه بازداشت شد.

وکیل کشیش آمریکایی محبوس در ترکیه روز چهارشنبه گفت قصد دارد تقاضای تجدید نظر برای آزادی موکل خود را به دادگاه قانون اساسی ترکیه ارجاع دهد.

اندرو برانسون، که بیش از دو دهه است در ترکیه زندگی می‌کند، در اکتبر ۲۰۱۶ به اتهام «تروریسم» از طریق کمک به کودتای نافرجام تیر ۱۳۹۵ در ترکیه بازداشت شد.

وکیل برانسون، کشیش ۵۰ ساله آمریکایی، اوایل مرداد از دادگاه خواست موکلش از حصر خانگی آزاد شود و اجازه خروج از کشور را داشته باشد؛ درخواستی که دادگاه رد کرد.

پیش از این درخواست، دادگاهی در شهر استانبول حکم داده بود که کشیش برانسون به جای حبس در زندانی در ازمیر، تحت بازداشت خانگی در همان شهر قرار بگیرد.

سومین درخواست وکیل برانسون برای آزادی موکلش روز جمعه از سوی دادگاه عالی ترکیه رد شد. دو روز پیش از آن نیز یک دادگاه دیگر این درخواست را رد کرده بود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، روزنامه حریت چاپ ترکیه از قول اسماعیل چم هالاورت وکیل برانسون نوشت، امید ما اکنون به رأی دادگاه قانون اساسی است.

وی در ادامه خاطر نشان کرد که اگر دادگاه قانون اساسی هم تقاضای ما را برای آزادی آقای برانسنون رد کند، آنگاه به دادگاه حقوق بشر اروپا شکایت خواهیم کرد.

جلسه بعدی دادگاه اندرو برانسون ۱۲ اکتبر برگزار می‌شود و در صورت محکومیت می‌تواند با حکم حداکثر ۳۵ سال زندان روبرو شود.

رئیس جمهوری ایالات متحده هشدار داده است اگر برانسون آزاد نشود، آمریکا تحریم‌هایی را علیه ترکیه اعمال می‌کند؛ هشداری که با تحریم دو وزیر عملی شد.

دو هفته پیش هیئتی از سوی دولت ترکیه برای مذاکره عازم واشنگتن شد؛ گفت‌وگوهایی که در وزارت خارجه آمریکا انجام شد، اما از جزئیات آن خبری منتشر نشد.

روابط ایالات متحده و ترکیه – دو متحد عضو پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) – در چند سال اخیر به دلیل اختلاف بر سر برخی از مسائل عمده دچار تنش شده است.

علاوه بر حمایت آمریکا از کردهای سوریه علیه داعش و عدم استرداد فتح‌الله گولن روحانی ترک ساکن آمریکا، موضوع کشیشی برانسون هم به اختلافات افزوده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG