لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۷

با حکم دادگاه ترکیه، کشیش آمریکایی به جای زندان در بازداشت خانگی نگهداری می شود


اندرو برانسون، کشیش آمریکایی که بیش از دو دهه در ترکیه زندگی می‌کند، از اکتبر ۲۰۱۶ در بازداشت به سر می برد.
اندرو برانسون، کشیش آمریکایی که بیش از دو دهه در ترکیه زندگی می‌کند، از اکتبر ۲۰۱۶ در بازداشت به سر می برد.

دادگاهی در ترکیه روز چهارشنبه حکم داد کشیش آمریکایی که از حدود دو سال پیش به اتهام «تروریسم» در بازداشت به سر می‌برد، به جای زندان در حبس و بازداشت خانگی قرار بگیرد.

«اندرو برانسون» کشیش مسیحی اهل کارولینای شمالی که از بیش از ۲۰ سال پیش در ترکیه زندگی می‌کند، در اکتبر ۲۰۱۶ بازداشت و متهم به کمک به عوامل کودتای نافرجام ۱۳۹۵ شد.

علاوه بر حمایت آمریکا از کردهای سوریه در جنگ با داعش و عدم استرداد فتح‌الله گولن روحانی ترک ساکن آمریکا، پرونده این کشیش هم عامل دیگر اختلاف واشنگتن و آنکارا است.

دولت رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه، گولن و حامیان او را مسئول کودتای ۲۵ تیر ۱۳۹۵ می‌دانند و افرادی را که به نحوی با او ارتبط دارند تحت پیگرد قرار داده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وکیل آقای برانسون حکم امروز قاضی دادگاه استانبول را برای انتقال موکل آمریکایی خود از زندان به بازداشت خانگی تایید کرده است.

به گفته او، این کشیش آمریکایی اجازه خروج از کشور را ندارد و در عین حال برای آن که تحت نظر نیروهای امنیتی باشد، باید ردیاب الکترونیک به مچ پای خود وصل کند.

اندرو برانسون پیش از بازداشت به عنوان کشیش یک کلیسای پروتستان کوچک، در یکی از شهرهای جنوبی استان ازمیر، فعالیت می‌کرد و اتهام مطرح شده علیه خود را رد کرده است.

وکیل آقای برانسون هفته گذشته از همین دادگاه تقاضای آزادی موکلش را کرده بود، که با مخالفت قاضی روبرو شد.

به گزارش خبرگزاری رسمی ترکیه، آناتولی، قاضی با بررسی مجدد پرونده و به دلایل پزشکی و با توجه به وضعیت جسمانی برانسون، حکم بازداشت را به حصر خانگی تغییر داده است.

اندرو برانسون در صورت محکومیت در دادگاه می‌تواند با حکم ۳۵ سال زندان روبرو شود.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده خواستار آزادی این کشیش ۵۰ ساله آمریکایی شده است.

سنای آمریکا نیز پیشتر در واکنش به این موضوع و همچنین تصمیم آنکارا برای خرید سامانه موشکی اس-۴۰۰ روسیه، با تصویب قانونی فروش جنگنده‌های اف-۳۵ آمریکایی را به ترکیه ممنوع کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG