لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۲۱

ادامه تنش ترکیه و آمریکا؛ دادگاه سومین درخواست آزادی کشیش آمریکایی را رد کرد


اندرو برانسون، کشیش ۵۰ ساله آمریکایی، بیش از دو دهه است در ترکیه زندگی می‌کند. او به حمایت از گروههای تروریستی متهم شده است.
اندرو برانسون، کشیش ۵۰ ساله آمریکایی، بیش از دو دهه است در ترکیه زندگی می‌کند. او به حمایت از گروههای تروریستی متهم شده است.

روز جمعه برای سومین بار درخواست آزادی کشیش «اندرو برانسون» توسط دادگاهی در ترکیه رد شد تا تنش بین آنکارا و واشنگتن ادامه یابد.

رسانه های محلی گزارش دادند که سومین درخواست آقای برانسون از سوی دادگاه عالی ترکیه رد شد. روز چهارشنبه نیز، یک دادگاه دیگر، درخواست استیناف او را رد کرده بود.

در حالی سومین درخواست آزادی این کشیش آمریکایی رد شده که روز پنجشنبه، استیو منوشین، وزیر خزانه داری آمریکا تهدید کرده بود اگر ترکیه باز درخواست مجدد آزادی برانسون را رد کند، آنکارا باید منتظر تحریم های بیشتری باشد.

اندرو برانسون، کشیش ۵۰ ساله آمریکایی، بیش از دو دهه است در ترکیه زندگی می‌کند و اکتبر ۲۰۱۶ به اتهام کمک به کودتای نافرجام تیر ۱۳۹۵ بازداشت شد.

جلسه بعدی دادگاه او قرار است ۱۲ اکتبر سال جاری (۲۰ مهر ماه) برگزار شود و در صورت محکومیت می‌تواند با حکم حداکثر ۳۵ سال زندان روبرو شود.

پرزیدنت ترامپ پیشتر هشدار داده بود اگر برانسون آزاد نشود، آمریکا تحریم‌های بزرگی را علیه آنکارا اعمال می‌کند؛ هشداری که با تحریم دو وزیر ترکیه عملی شد.

میانه ماه آگوست پرزیدنت ترامپ تعرفه فولاد و آلومینیوم وارداتی از ترکیه را دو برابر کرد تا فشار بیشتری بر آنکارا بگذارد. از زمان تنش یک ماه پیش بین دو کشور، ارزش هر لیر از سه مقابل یک دلار، به ۶.۵ در مقابل هر دلار سقوط کرده است.

روابط ایالات متحده و ترکیه – دو متحد عضو پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) – در چند سال اخیر به دلیل اختلاف بر سر برخی از مسائل عمده دچار تنش شده است.

علاوه بر حمایت آمریکا از کردهای سوریه علیه داعش و عدم استرداد فتح‌الله گولن روحانی ترک ساکن آمریکا، پرونده این کشیش هم عامل دیگر اختلاف دو طرف است.

تحریم دو وزیر ترکیه و فشار آمریکا موجب سقوط ناگهانی ارزش لیره پول ملی ترکیه شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG