لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۹

هشدار پرزیدنت ترامپ به آنکارا: کشیش برانسون آزاد نشود، ترکیه تحریم می‌شود


دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه و در واکنش به حکم دادگاهی در استانبول برای ادامه بازداشت یک کشیش آمریکایی در ترکیه هشدار داد در صورت عدم آزادی او، واشنگتن تحریم‌های بزرگی را علیه آنکارا اعمال خواهد کرد.

دادگاهی در استانبول روز چهارشنبه حکم داد اندرو برانسون، کشیش ۵۰ ساله اهل کارولینای شمالی که بیش از دو دهه است در ترکیه زندگی می‌کند و از دو سال پیش در بازداشت است، به جای زندان در حصر خانگی تحت نظر باشد.

پرزیدنت ترامپ در واکنش به این خبر گفت، «ایالات متحده بابت بازداشت طولانی کشیش برانسون، یک مسیحی فوق العاده، مرد خانواده و انسانی بزرگ، تحریم‌های بزرگی را بر ترکیه اعمال خواهد کرد. او به شدت در رنج است.»

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه پیام توئیتری خود تاکید کرد، «این مرد مؤمن بی‌گناه باید فورا آزاد شود!»

آقای برانسون در اکتبر ۲۰۱۶ و در بحبوبه سرکوب‌های پس از کودتای نافرجام ترکیه در تابستان همان سال بازداشت و به کمک به کودتاچیان متهم شد. وی در صورت محکومیت در دادگاه می‌تواند با حکم ۳۵ سال زندان روبرو شود.

هشدار امروز رئیس جمهوری ایالات متحده اندکی پس از سخنان مشابه مایک پنس معاون او منتشر می‌شود که در یک نشست بین‌المللی در شهر واشنگتن درباره آزادی مذاهب، خواستار آزادی فوری کشیش آمریکایی از حبس شد.

آقای پنس در بخشی از سخنان خود خطاب به رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه گفت، «به نیابت از رئیس جمهوری آمریکا می‌گویم: کشیش برانسون را هم اکنون آزاد کن. در غیر این صورت آماده عواقب آن باش.»

مایک پمپئو وزیر خارجه دولت پرزیدنت ترامپ نیز روز گذشته و ساعتی پس از انتقال آقای برانسون از زندان به حصر خانگی، ضمن استقبال از این تصمیم دادگاه استانبول گفت، اما این کافی نیست و او باید فورا آزاد شود.

حامی آکسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه در واکنش به این هشدارهای واشنگتن، از دولت آمریکا خواست آنچه «لحن نادرست» خوانده است را کنار بگذارد و به «گفتمان سازنده» میان دو کشور باز گردد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وی با انتشار بیانیه‌ای گفت «غیرممکن است پیام‌های تهدیدآمیز دولت ایالات متحده، که بی‌اعتنایی کامل به همپیمانی ما و روابط دوستانه بین دو کشور است، مورد قبول واقع شود.»

مولود چاووش اغلو وزیر خارجه ترکیه نیز پیشتر در پیامی در توئیتر نوشت، «هیچکس به ترکیه دیکته نمی‌کند. ما تهدید از سوی هیچکس را هرگز تحمل نخواهیم کرد. حاکمیت قانون برای همه است؛ استثناء ندارد.»

آمریکا و ترکیه مدتی است بر سر برخی مسائل اختلاف نظر دارند؛ علاوه بر حمایت آمریکا از کردهای سوریه و عدم استرداد فتح‌الله گولن روحانی ترک ساکن آمریکا، پرونده کشیش برانسون هم عامل دیگری برای اختلاف است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG