لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۹

دادگاه ترکیه فرجام‌خواهی کشیش آمریکایی را رد کرد؛ برانسون در حصر می‌ماند


اندرو برانسون، کشیش ۵۰ ساله آمریکایی متهم در ترکیه، در حال انتقال از زندان به حصر خانگی در ازمیر - ۲۵ ژوئیه ۲۰۱۸
اندرو برانسون، کشیش ۵۰ ساله آمریکایی متهم در ترکیه، در حال انتقال از زندان به حصر خانگی در ازمیر - ۲۵ ژوئیه ۲۰۱۸

وکیل یک کشیش آمریکایی متهم به تروریسم و حمایت از کودتای نافرجام دو سال پیش در ترکیه روز سه شنبه گفت درخواست فرجام موکلش از دادگاه ازمیر رد شده و او همچنان باید در حبس خانگی بماند.

وکیل اندرو برانسون، کشیش ۵۰ ساله اهل کارولینای شمالی از حدود دو سال پیش در بازداشت به سر می‌برد، روز دوشنبه از درخواست موکلش برای آزادی از حصر و اجازه خروج از کشور خبر داده بود.

جلسه بعدی دادگاه آقای برانسون ۱۲ اکتبر برگزار می‌شود و در صورت محکومیت می‌تواند با حکم حداکثر ۳۵ سال زندان روبرو شود. وی اکتبر ۲۰۱۶ بازداشت و به کمک به کودتای نافرجام تیر ۱۳۹۵ متهم شد.

دادگاهی در استانبول پیشتر در روز چهارشنبه حکم داده بود کشیش اندرو برانسون، که بیش از بیست سال است در ترکیه زندگی می‌کند، به جای حبس در زندان در ازمیر تحت بازداشت خانگی قرار بگیرد.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده ساعتی پس از انتقال آقای برانسون از زندان به حصر خانگی، ضمن استقبال از این تصمیم دادگاه استانبول گفت، این کافی نیست و کشیش برانسون باید فورا آزاد شود.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده روز بعد هشدار داد اگر اندرو برانسون آزاد نشود و به خانه باز نگردد، آمریکا تحریم‌های بزرگی را علیه ترکیه اعمال خواهد کرد؛ هشداری که آنکارا آن را رد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سخنگوی رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه روز سه‌شنبه گفت کشورش از هیچ تهدیدی نمی‌ترسد و استفاده از زبان تهدید توسط دولت آمریکا را غیرقابل قبول دانست.

علاوه بر حمایت آمریکا از کردهای سوریه در جنگ با داعش و عدم استرداد فتح‌الله گولن روحانی ترک ساکن آمریکا، پرونده این کشیش آمریکایی هم عامل دیگری برای اختلاف واشنگتن و آنکارا شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG