لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۰

آمریکا دو مقام ترکیه را به دلیل «حبس ناعادلانه» کشیش برانسون تحریم کرد


استیون منوشن وزیر خزانه داری (دارایی) ایالات متحده - آرشیو
استیون منوشن وزیر خزانه داری (دارایی) ایالات متحده - آرشیو

دولت ایالات متحده روز چهارشنبه اعلام کرد دو تن از وزیران دولت ترکیه را به دلیل حبس ناعادلانه یک کشیش آمریکایی در آن کشور تحت تحریم قرار داده است.

وزارت خزانه داری آمریکا در بیانیه‌ای گفت، عبدالحمید گل وزیر دادگستری و سلیمان سویلو وزیر کشور ترکیه در ارتباط با بازداشت اندرو برانسون تحریم شده‌اند.

به گفته دفتر کنترل دارایی‌های خارجی این وزارتخانه، این دو نفر به دلیل نقش کلیدی که در بازداشت و محاکمه کشیش برانسون ایفا کرده‌اند، تحت تحریم قرار گرفته‌اند.

استیون منوشن وزیر خزانه داری آمریکا در این بیانیه گفت «بازداشت ناعادلانه کشیش برانسون و محاکمه ادامه‌دار او توسط مقام های ترکیه، غیرقابل قبول است.»

اندرو برانسون، ۵۰ ساله اهل کارولینای شمالی، بیش از دو دهه است در ترکیه زندگی می‌کند و اکتبر ۲۰۱۶ به اتهام کمک به کودتای نافرجام تیر ۱۳۹۵ بازداشت شد.

جلسه بعدی دادگاه آقای برانسون قرار است ۱۲ اکتبر سال جاری (۲۰ مهر ماه) برگزار شود و در صورت محکومیت می‌تواند با حکم حداکثر ۳۵ سال زندان روبرو شود.

رئیس جمهوری ایالات متحده پیشتر هشدار داده بود اگر او آزاد نشود، آمریکا تحریم‌های بزرگی را علیه ترکیه اعمال خواهد کرد؛ هشداری که آنکارا آن را رد کرده است.

وزارت خارجه ترکیه در واکنش به تحریم دو مقام دولتی آن کشور، رویکرد واشنگتن را «خصمانه» دانست و از دولت ایالات متحده خواست از تصمیم خود صرف نظر کند.

علاوه بر حمایت آمریکا از کردهای سوریه علیه داعش و عدم استرداد فتح‌الله گولن روحانی ترک ساکن آمریکا، پرونده این کشیش هم عامل دیگر اختلاف دو کشور است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG