لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۶

اردوغان از مردم ترکیه خواست از خرید کالاهای آمریکایی خودداری کنند


رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه - ۲۳ مرداد ۱۳۹۷
رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه - ۲۳ مرداد ۱۳۹۷

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه روز سه شنبه از مردم کشورش خواست کالاهای الکترونیک آمریکایی را بایکوت کنند.

این خواسته آقای اردوغان به تلافی تصمیم آمریکا به افزایش تعرفه‌های فولاد و آلومینیوم وارداتی از ترکیه و دیگر کشورها مطرح می‌شود.

پرونده یک کشیش آمریکایی هم که در ارتباط با کودتای دو سال پیش در ترکیه بازداشت شده، به اختلاف‌های دو متحد عضو ناتو دامن زده است.

این تنش‌ها باعث شده لیر ترکیه از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون حدود ۴۰ درصد از ارزش خود را در برابر دلار از دست بدهد.

به گزارش خبرگزاری رویترز آقای اردوغان در یک سخنرانی در آنکارا گفت همراه با مردم در برابر دلار و تورم و نرخ بهره می‌ایستیم.

هر چند آنکارا و واشنگتن پیشتر اختلاف نظرهایی داشتند، اما موضوع کشیش برانسون و تعرفه‌ها، اختلاف دو متحد را به سطح تازه‌ای برد.

ایالات متحده که اتهام‌های مطرح شده علیه برانسون را بی‌پایه می‌داند، وزیران کشور و دادگستری ترکیه را تحت تحریم قرار داده است.

معلوم نیست مردم ترکیه از خواسته اردوغان برای بایکوت محصولات آمریکایی حمایت کنند، اما ظاهرا نهادهای دولتی دست به کار شده‌اند.

به گزارش رویترز، هواپیمایی ملی و شرکت عمده مخابراتی ترکیه شنبه اعلام کرده‌اند تبلیغات خود را در رسانه‌های آمریکا متوقف می‌کنند.

وزیر محیط زیست و شهرسازی ترکیه نیز گفته وزارتخانه متبوع او از خرید محصولات ساخت آمریکا برای پروژه‌های عمرانی خودداری خواهد کرد.

تنش با ایالات متحده اقتصاد ترکیه را به چالش کشیده است و هر چند ارزش لیر امروز اندکی تقویت شد اما برخی از سیاست‌های دولت اطمینان ندارند.

اردوغان مشوق‌های جدیدی برای سرمایه‌گذاران خارجی در نظر گرفته است اما آنها درباره تدابیر آنکارا برای پاسخگویی به ریشه‌های کاهش ارزش لیر تردید دارند.

هفته گذشته یک هیئت دولتی ترکیه به سرپرستی معاون وزیر خارجه برای گفت‌وگو با طرف آمریکایی درباره پرونده کشیش برانسون به واشنگتن آمد.

جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز گذشته هشدار داد تا زمانی که کشیش برانسون آزاد نشود، واشنگتن صحبت بیشتری با آنکارا ندارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG