لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۰

یک مقام ارشد اپوزیسیون: اردوغان برای تشکیل دولت ائتلافی اعلام آمادگی کرد


اردوغان رئیس جمهوری و دنیز بایکال، رئیس سنی مجلس از حزب جمهوری خواه مردم ترکیه در آنکارا دیدار و گفت‌وگو کردند. ۱۰ ژوئن ۲۰۱۵
اردوغان رئیس جمهوری و دنیز بایکال، رئیس سنی مجلس از حزب جمهوری خواه مردم ترکیه در آنکارا دیدار و گفت‌وگو کردند. ۱۰ ژوئن ۲۰۱۵

به گزارش خبرگزاری فرانسه رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه روز چهارشنبه با یکی از مقام های ارشد حزب جمهوری خواه مردم، حزب مخالف دولت، در نشستی دور از انتظار، شرکت کرد.

درپی انتخابات پارلمانی ترکیه، نیروهای سیاسی این کشور در حال سنجیدن گزینه ها برای تشکیل دولت ائتلافی هستند.

حزب حاکم «عدالت و توسعه» در انتخابات پارلمانی روز یکشنبه اکثریت خود را در مجلس از دست داد. ناظران آن را ضربه‌ای سنگین برای اردوغان و «حزب عدالت و توسعه» او که ۱۳ سال است بر ترکیه حکومت می کند، دانسته اند.

نتیجه انتخابات روز یکشنبه، ترکیه را وارد بی ثباتی سیاسی کرده که از زمان به قدرت رسیدن حزب عدالت و توسعه تاکنون بی سابقه بوده و کشور را دربرابر گزینه تشکیل دولت ائتلافی یا انتخابات پیش از موعد قرار داده است.

اردوغان که قرار است درباره نتایج این انتخابات سخنرانی عمومی ایراد کند، در دیداری اعلام نشده ،به مدت دوساعت با دنیز بایکال گفت‌وگو کرد. آقای بایکال که تا سال ۲۰۱۰ رهبر حزب جمهوری خواه مردم بود، بار دیگر کرسی خود را در پارلمان به دست آورده است.

این دیدار درمیان گمان‌زنی هایی صورت می‌گیرد که بر آن است یکی از راه‌های خروج ترکیه از بن‌بست سیاسی می‌تواند«ائتلاف وسیع» میان حزب حاکم و حزب جمهوری‌خواه باشد. بایکال در پایان این نشست به خبرنگاران گفت که آقای اردوغان برای شکل‌های مختلف ائتلاف آمادگی دارد.

بایکال گفت «‌به نظر من آقای رئیس جمهور در مورد هر نوع ائتلافی تفاهم و آمادگی دارد.»

او همچنین گفته است که رئیس جمهوری با تشکیل ائتلافی از احزاب مخالف که حزب عدالت و توسعه در آن نباشد، مخالفتی ندارد.

او افزود «حزب های سیاسی اکنون باید درباره مسئله ائتلاف مذاکره کنند. رئیس جمهوری از توافق جلوگیری نمی‌کند.»

بایکال همچنین گفت که قصد دارد نتایج نشست را با کمال کیلیچ داروغلو، رهبر حزب جمهوری خواه مردم ترکیه درمیان بگذارد. بایکال ۷۶ ساله که به عنوان رئیس سنی مجلس، رهبری موقت پارلمان ترکیه را برعهده دارد، گفت این نشست به درخواست اردوغان برگزارشده است.

این دیدار با موجی از طنز در رسانه های اجتماعی روبرو شده و کاربران به زمانی اشاره کرده اند که اردوغان با شادی بایکال را، که درپی یک نوار رسوایی جنسی استعفا داده بود، مسخره می کرد.

در انتخابات پارلمان ترکیه حزب عدالت و توسعه از ۵۵۰ کرسی، ۲۵۸ کرسی را به دست آورده و حزب‌های مخالف دولت بر روی هم ۲۹۲ کرسی به دست آورده‌اند. حزب جمهوری‌خواه مردم ۱۳۲ کرسی، و دو حزب «جنبش ناسیونالیستی» و حزب کردی «دمکرات خلق» هریک ۸۰ کرسی را به دست آورده اند.

بنا به گزارش‌ها، گزینه برگزاری انتخابات جدید در میان فعالیت‌هایی که برای گزینه ائتلاف انجام می شود رنگ باخته است. عبدالقدیر سلوی، سرمقاله نویس معروف و هوادار حزب حاکم در روزنامه ینی شفق( شفق نو) نوشت: «نبض آنکارا هر لحظه تغییر می کند. در شب انتخابات کفه نظرها به سوی انتخابات زودرس تمایل داشت. اما هرچه تب انتخابات بیشتر فروکش می کند، کفه نظرها به سوی ائتلاف بیشتر متمایل می شود.»

XS
SM
MD
LG