لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۳

حزب اردوغان اکثریت پارلمان ترکیه را از دست داد


حزب اردوغان اکثریت پارلمان ترکیه را از دست داد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:55 0:00

با پایان گرفتن شمارش آرای انتخابات پارلمانی ترکیه، حزب حاکم عدالت و توسعه ۴۱ درصد مجموع آرا را کسب کرد و نتوانست به حد نصاب نیمی از ۵۵۰ کرسی پارلمان که برای تشکیل دولت ضروری است، دست یابد و از این رو حزب حامی رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه برای تشکیل دولت جدید باید با احزاب دیگر ائتلاف کند.

خبرگزاری رویترز با اعلام این خبر همچنین به نقل از رسانه‌های ترکیه گزارش داد که حزب کردها موسوم به حزب دمکراتیک خلق ترکیه، بیش از ۱۰ درصد آرای لازم برای ورود به پارلمان را کسب کرده است. در صورت تداوم همین نتایج، این حزب برای اولین بار به پارلمان ترکیه راه پیدا خواهد کرد.

بسیاری معتقدند اهمیت نتایج این انتخابات، بیش از آن که بر سر پیروزی یک حزب باشد، بر سر افزایش قدرت و اختیارات رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ۶۱ ساله‌ این کشور در صورت پیروزی مطلق حزب محافظه کار و اسلامگرای «عدالت و توسعه» است.

حزب «عدالت و توسعه» در تلاش بود با اصلاح قانون اساسی، نظام سیاسی این کشور را به ریاست جمهوری تبدیل کند. حال به نظر می رسد با از دست دادن اکثریت در پارلمان، تحقق این برنامه ها ممکن نباشد.

حزب محافظه‌کار و اسلامگرای «عدالت و توسعه» که از ۱۳ سال پیش حزب حاکم ترکیه است، اگر ۳۶۷ کرسی، دو سوم کرسی‌های مجلس را بدست می آورد، می‌توانست با تغییر قانون اساسی در پارلمان قدرت خود را افزایش دهد. این حزب در صورت بدست آوردن بیش از ۳۳۰ کرسی و کمتر از ۳۶۷ کرسی برای تغییرات مورد نظر اردوغان در قانون اساسی نیاز به درخواست برگزاری همه‌پرسی داشت.

احمد داووداغلو، نخست وزیر ترکیه شرکت در این رای گیری را وظیفه مدنی هر شهروندی خواند و گفت: «امروز سرنوشت کشور تعیین می شود. در چنین روزی، وظیفه مدنی هر شهروند ترکیه است که آزادنه رای خود را بدهد و هر نتیجه ای که باید داشته باشد، محترم شمرده شود.»

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه و از بنیانگذاران حزب عدالت و توسعه نیز گفت انتخابات جاری ثبات سیاسی این کشور را نشان می دهد.

دکتر میثم بادامچی، پژوهشگر فلسفه سیاسی در دانشگاه شهر استانبول
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:04:02 0:00

حال که حزب عدالت و توسعه اکثریت لازم برای تشکیل دولت به تنهایی را به دست نیاورده است، به نظر می رشد که آرزوهای اردوغان برای بازنویسی قانون اساسی و افزایش اختیارات رئیس جمهوری در این کشور ناکام مانده است.

افزایش محبوبیت حزب چپگرای «دموکراتیک خلق‌ها» با ریشه‌های کردی، دلیل این تغییرات است. این حزب بیش از ۱۰ درصد آرا انتخابات را کسب کرده است و برای نخستین بار وارد مجلس خواهد شد.

انتخابات پارلمانی روز گذشته ترکیه با نظارت بازرسان سازمان امنیت و همکاری در اروپا برگزار شد.

XS
SM
MD
LG