لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۴

پیشتازی حزب اردوغان در آستانه انتخابات پارلمانی ترکیه


حزب اردوغان در رقابت انتخاباتی ترکیه پیشتاز است
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:29 0:00

در سومین و آخرین هفته مبارزات انتخابات پارلمان میان احزاب و گروه‌های ترکیه، مراسم سالگرد فتح استانبول به دست امپراطوری عثمانی رنگ و بویی سیاسی به خود گرفت.

رجب طيب اردوغان، بنيانگذار حزب حاکم و اسلام‌گرای عدالت و توسعه، طبق قانون اساسی ترکيه در مقام رياست دولت قادر به انجام فعاليت‌های حزبی نيست، در این مراسم، به مسلمانان کشور نويد از سرگيری فعاليت مسجد اياصوفيه را داد.

آقای اردوغان که از با نفوذترين سياستمداران ترکيه به شمار می رود، از ابتدای روی کار آمدن، با تکيه بر حمايت‌های مردمی توانسته به سالها حکومت خود ادامه دهد.

او در مراسم سالگرد فتح استانبول گفت: «به اميد خدا، انتخابات روز ۷ ژوئن برگزار خواهد؛ رويدادی که نقش مهمی در مسير ترکيه نوين برای رسيدن به اتحاد و يکپارچگی، همراهی و برادری خواهد داشت.»

لحن سخنرانی‌های او گاه سخنرانی‌های پر شور سال‌های ۱۹۲۰ کمال آتاتورک را تداعی می‌کند که برای روی کار آوردن جمهوری سکورلار ترکيه به شدت تبليغ می‌کرد؛ کسی که مسجد اياصوفيه را به موزه تبديل کرد و حجاب را از سر زنان برداشت.

اردوغان در سخنرانی روز شنبه ۳۰ مه خود گفت: «ما نخواهيم گذاشت يک عده آتش فتح استانبول را که ۵۶۲ سال پيش در قلب اين کشور شعله ور شد، خاموش کنند. »

حزب حاکم «عدالت و توسعه» در روند مبارزات انتخاباتی ترکيه تا کنون تلاش کرده با جلب حمايت اقشار ناراضی محافظه کار و مسلمان، رقبای بالقوۀ خود، حزب جمهوريخواه خلق و حزب دموکراتيک خلق را در حاشيه قرار دهد؛ اقشاری که می‌گويند، از زمان روی کار آمدن ساختار سکولار در ترکيه، با آنان همچون شهروندان درجه دو رفتار شده است.

XS
SM
MD
LG