لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۰۷

انفجار در تجمع انتخاباتی کردهای ترکیه دست کم ۴ کشته بر جای گذاشت


یکی از جوانان حاضر در تجمع انتخاباتی حزب دموکراتیک خلق ترکیه در شهر کردنشین دیاربکر که پس از انفجار رخمی شده است - ۱۵ خرداد ۱۳۹۴
یکی از جوانان حاضر در تجمع انتخاباتی حزب دموکراتیک خلق ترکیه در شهر کردنشین دیاربکر که پس از انفجار رخمی شده است - ۱۵ خرداد ۱۳۹۴

وقوع دو انفجار در تجمع انتخاباتی حزب «دموکراتیک خلق‌» در شهر کردنشین دیاربکر در روز جمعه، دست کم ۴ کشته و بیش از ۲۰۰ رخمی بر جای گذاشت. اقدامی که رئیس جمهوری ترکیه آن را در آستانه برگزاری انتخابات سراسری، «تحریک‌آمیز» خواند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این انفجارها زمانی رخ داد که ده‌ها هزار نفر از طرفداران این حزب، که از حمایت کردها و گروه‌های چپ‌‌گرای ترکیه برخوردار است، برای برگزاری یک تجمع انتخاباتی در دیاربکر، بزرگترین شهر کردنشین ترکیه در جنوب شرقی آن کشور، گردهم آمده بودند.

گزارش‌های اولیه از وقوع یک انفجار حکایت داشتند، اما یک مقام امنیتی ترکیه در گفتگو با خبرگزاری رویترز، از وقوع دو انفجار خبر داد. مقام‌های ترکیه ابتدا گفتند اختلال در یک پست برق باعث انفجار شده است، اما بعداً گفتند این پست برق دستکاری شده بود.

یک عکاس بریتانیایی به نام گای مارتین که شاهد وقوع حادثه بود، به رویترز گفت انفجار دوم به فاصله پنج دقیقه پس از انفجار اول رخ داد. به گفته او انفجار اول از درون یک سطل زباله، و انفجار دوم از کنار یک ژنراتور برق به وقوع پیوست.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در گفتگو با تلویزیون آ.ت.و، ضمن تسلیت به خانواده‌ها و نزدیکان قربانیان حادثه، گفت «بسیار مهم است همه شهروندان ما مراقبت چنین اقدامات تحریک‌آمیزی – که با هدف تضعیف دموکراسی، فضای صلح و آرامش و برادری در کشورمان صورت می‌گیرند – باشند.»

صلاح‌الدین دمیرتاش، رهبر حزب دموکراتیک خلق‌ که قرار بود در تجمع امروز سخنرانی کند، در گفتگو با سی.ان.ان ترک، گفت دلیل انفجارها هنوز برای او مشخص نیست، اما تاکید کرد «این که در این فاصله اندک تا برگزاری انتخابات صورت گرفته است، تأمل‌برانگیز است.»

حزب دموکراتیک خلق‌ امیدوار است بتواند در انتخابات روز یکشنبه از حد نصاب لازم جهت کسب کرسی‌ در مجلس عبور کند. طبق قوانین انتخاباتی ترکیه، احزاب برای ورود به مجلس باید دست کم ۱۰ درصد کل آرا را به خود اختصاص دهند.

اواخر اردیبهشت ماه نیز دو انفجار در دفاتر این حزب در شهرهای آدانا و مرسین، منجر به زخمی شدن چند نفر شد.

XS
SM
MD
LG