لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۶

حزب کارگران کردستان ترکیه خواستار برگزاری انتخابات پارلمانی آزاد در ترکیه است


جمیل باییک رئیس شورای رهبری حزب کارگران کردستان، پ.ک.ک، در گفتگو با شپول عباسی خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا
جمیل باییک رئیس شورای رهبری حزب کارگران کردستان، پ.ک.ک، در گفتگو با شپول عباسی خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا

رئیس شورای رهبری حزب کارگران کردستان با اعلام اینکه این حزب به دنبال حل مسالمت‌آمیز مشکل کردها در ترکیه است خواستار برگزاری انتخاباتی آزاد برای مجلس ترکیه شد.

جمیل باییک، رئیس شورای رهبری حزب کارگران کردستان، پ.کا.کا ، در گفت و گو با شپول عباسی، خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا، در مورد اعلام آتش بس یکجانبه با ترکیه از سوی این حزب، گفت که دوران این طرز فکر که میتوان مشکلات را با جنگ حل کرد، گذشته است.

او با بیان اینکه نه دولت ترکیه و نه پ کا کا، هیچکدام با جنگ به نتیجه مطلوب نرسیدند ، گفت که برای حل مشکلات باید به مکانیزم صلح و آشتی‌اندیشید و موضع ما این است که مشکل کرد‌ها نه از طریق جنگ مسلحانه بلکه باید از طریق راهکارهای سیاسی حل شود.

دولت ترکیه و حزب کارگران کردستان سالها با یکدیگر در نبرد مسلحانه بسر بردند. به تازگی، عبدالله اوجالان، رهبر زندانی حزب کارگران ترکیه از کردهای مسلح ترکیه خواست که اسلحه را زمین بگذارند و به نبرد ۴۰ ساله بین کردها و دولت ترکیه خاتمه بدهند.

با این حال رئیس شورای رهبری حزب کارگران کردستان از نبود یک میانجی بین کردها و دولت ترکیه گلایه کرد و گفت: «ما همواره یکجانبه و دست تنها تلاش کرده‌ایم و تا به امروز، هیچ طرف سومی ‌در دنیا در راه برقراری صلح به ما کمکی نکرده است.»

جمیل باییک توضیح داد: «ما بدون میانجی و یک جانبه، قدم بزرگی‌برداشته‌ایم؛ ما به صورت یکجانبه جنگ را متوقف کردیم، نیروهای خود را از مناطق کردستان ترکیه به سوی جنوب کردستان هدایت و اسرا را نیز آزاد کردیم. این اقدامات، نتیجه باور ما به حل مسالمت آمیز و سیاسی مساله کرد در ترکیه است.»

این مقام پ کاکا گفت که هدف این گروه رسیدن به یک روند آشتی‌ و در نهایت صلح کامل است در حالیکه دولت ترکیه هیچگاه به طور عملی به آشتی ‌اعتقادی نداشته است و هر بار، مانع به نتیجه رسیدن آن می‌شود. او اضافه کرد: «مشکلی‌که ترکیه با آن روبرو است، نپذیرفتن هویت کرد و حقوق اولیه آنها به عنوان یک ملّت در این کشور است. به همین دلیل ترکیه تمایلی به حل سیاسی مساله کرد ندارد. ترکیه میگوید، در این کشور مساله‌ای به نام مساله کرد وجود ندارد، تنها مساله، پ کا کا است.»

رئیس شورای رهبری حزب کارگران ترکیه از آمریکا و کشورهای غربی خواست که دولت ترکیه را به ترویج دموکراسی ترغیب کنند. او گفت که خواسته این گروه، برگزاری یک انتخابات آزاد برای مجلس ترکیه است تا آن مجلس، توانایی تدوین یک قانون اساسی‌مدرن را داشته باشد.

XS
SM
MD
LG