لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۶

اردوغان: بمب‌گذاری‌ها برای تخریب انتخابات ترکیه است


اردوغان: بمب‌گذاری‌ها برای تخریب انتخابات ترکیه است
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:28 0:00

​رئیس جمهوری ترکیه انفجارهای متعدد در تجمع انتخاباتی در ترکیه را، که دست کم ۴ کشته و بیش از ۲۰۰ زخمی در پی داشت، اقدام تحریک آمیزی خواند که هدف از آن تخریب انتخابات سراسری روز یکشنبه است.

در دو انفجار پی در پی با فاصله ۵ دقیقه، روز جمعه ۱۵ خرداد در محل تجمع انتخاباتی حزب دموکراتیک خلق در دیاربکر در جنوب شرقی ترکیه رخ داد. قرار بود صلاح الدین دمیرتاش رهبر این حزب در این تجمع که آخرین فعالیت انتخاباتی قبل از برگزاری انتخابات در روز یکشنبه بود، سخنرانی کند. وی از هواداران خود خواست در واکنش به آنچه وی اقدام تحریک آمیز خواند، خویشتن داری کنند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، انفجارهای روز جمعه را اقدامی تحریک آمیز با هدف تخریب انتخابات روز یکشنبه و برهم زدن صلح و امنیت خواند. او در مصاحبه‌ای ضمن تشریح چگونگی دو انفجار گفت که دولت برای حفظ صلح و امنیت انتخابات تلاش می کند. او تاکید کرد: « این حقیقت که انفجارها دو روز قبل از انتخابات روز یکشنبه رخ داد نشان می‌دهد هدف از آنها تخریب انتخابات است اما ما به هر صورتی انتخابات را برگزار می‌کنیم. ما با تشدید اقدامات امنیتی تمام تلاشمان را خواهیم کرد که انتخابات در بهترین شرایط برگزار شود.»

احمد داوداغلو نخست وزیر ترکیه نیز گفت که دستان کثیفی در این انفجارها دیده می‌شود که دولت آنها را افشا خواهد کرد.

کردهای دیار بکر روز شنبه ۱۶ خرداد برای گرامی داشت قربانیان این حادثه مرگبار در محل انفجارهای روز گذشته تجمع کردند. به گفته شاهدان، گروهی در این تجمع شعارهای ضد رجب طیب اردوغان می‌دادند و صدها تن نیز با دردست داشتن شعار «صلح به هر قیمتی» راهپیمایی کردند.

در همین حال، روز شنبه صدها تن از کردها، در همبستگی با قربانیان انفجارهای جمعه، در جنوب آلمان راهپیمایی کردند.

XS
SM
MD
LG