لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۴

ترکیه: زمان برای تصویب تقاضای عضویت سوئد و فنلاند در ناتو در حال سپری شدن است


مقر ناتو. آرشیو
مقر ناتو. آرشیو

ابراهیم کالین، سخنگوی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، روز شنبه ۲۴ دی، گفت که تصویب تقاضای سوئد و فنلاند برای عضویت در ناتو از سوی ترکیه به سرعت عمل استکهلم بستگی دارد که به وعده‌های خود در مبارزه با تروریسم که در چارچوب توافق با آنکارا داده بود عمل کند و هشدار داد که ممکن است ماه ها طول بکشد.

کالین در یک کنفرانس خبری در استانبول گفت: «استکهلم کاملا متعهد به اجرای توافقی است که سال گذشته در مادرید امضا شد، اما این کشور به شش ماه دیگر زمان نیاز دارد تا قوانین جدیدی را تدوین کند که به سیستم قضایی اجازه دهد قوانین جدید ضد تروریسم را به اجرا بگذارد.»

سوئد، همراه با فنلاند، سال گذشته توافقنامه‌ای را با ترکیه امضا کرد که هدف آن رفع مخالفت‌های آنکارا برای قبول تقاضای آن‌ کشور مبنی بر عضویت در ناتو بود، که اواسط سال گذشته صورت گرفت و نیاز به تأیید تمام ۳۰ کشور عضو ناتو دارد. هر دو کشور پس از حمله روسیه به اوکراین برای پیوستن به ناتو درخواست دادند.

پارلمان ترکیه باید تصمیم در مورد عضویت دو کشور شمال اروپا در ناتو را تصویب کند و انتظار می‌رود در باره هر دو به طور همزمان رای گیری شود.

کالین گفت که دولت سوئد باید پیام روشنی به «سازمان‌های تروریستی بدهد که سوئد دیگر پناهگاه امنی برای آنها نیست و آنها قادر به جمع‌آوری پول، عضوگیری و مشارکت در فعالیت‌های دیگر نخواهند بود.»

کالین با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی ترکیه که در خرداد ۱۴۰۲ برگزار می شود، افزود: «اگر آنها بخواهند قبل از نشست ناتو در تیر سال آینده به ناتو بپیوندند، مشکل زمانی خواهیم داشت.»

او گفت: «با توجه به اینکه مجلس مدتی قبل از انتخابات به تعطیلی می‌رود، برای انجام همه این کارها به بازه زمانی بین دو تا سه ماهه نیاز است.»

XS
SM
MD
LG