لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۲

ترکیه تهدید کرد مانع از ادامه روند الحاق سوئد و فنلاند به ناتو خواهد شد


رجب طیب اردوغان
رجب طیب اردوغان

رئیس‌جمهور ترکیه روز دوشنبه گفت: «اگر کشورهای شمال اروپا به وعده‌های ماه گذشته در مورد مبارزه با تروریسم عمل نکنند، ترکیه درخواست‌های عضویت فنلاند و سوئد در ناتو را، متوقف خواهد‌ کرد.»

رجب طیب اردوغان، در جریان نشست سران ناتو، در مادرید، از استکهلم و هلسینکی خواسته بود که نقش خود را در روند مبارزه با تروریسم ایفا کنند.

ترکیه انتظار دارد که دولت‌های سوئد و فنلاند، تعدادی از فعالان مخالف ترکیه را که در این کشورها سکونت دارند، به ترکیه تحویل دهد و نیز مانع فعالیت تعدادی دیگر شود.

رئیس‌جمهور ترکیه روز دوشنبه همچنین گفت: «ما برای پیگیری روند گسترش ناتو، رویکردی بسیار روشن را اتخاذ کرده‌ایم. مایلم بازهم یادآوری کنم که ما این روند را در صورتی که تدابیر لازم برای رعایت شروط ما در نظر گرفته‌نشود، متوقف خواهیم‌ کرد.»

او‌ افزود: «ما شاهدیم که در این زمینه‌ به‌طور ویژه سوئد، تصویری خوب را از خود ارائه نمی‌کند.»

گفتنی است ترکیه بارها از سوئد و فنلاند خواسته است افرادی که آنکارا آنها را تروریست می‌داند، به ترکیه تحویل دهند.

ترکیه، پیشتر ضمن مخالفت با درخواست‌‌های آن دو کشور اسکاندیناوی برای عضویت در ناتو، آنها را به حمایت از شبه نظامیان کرد و افراد دیگری که آنها را تروریست می‌داند، متهم کرده بود.

ترکیه که یکی از اعضای ناتو است بارها از دیگر اعضای ناتو خواسته است که از یگان‌های مدافع خلق که متحد آمریکا در جنگ با داعش در سوریه است، حمایت نکنند. ترکیه همچنین چندین دهه است که با گروه حزب کارگران کردستان در مناطق جنوب شرق این کشور درگیر بوده است.

XS
SM
MD
LG