لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۹

فنلاند دریافت لیست برای اخراج کردها را انکار کرد


وزیر امور خارجه فنلاند با بیان اینکه کشورش هیچ درخواست جدیدی را برای اخراج کردها دریافت نکرده است، گفت:«پس از امضای توافق‌نامه با ترکیه برای پیوستن به ناتو، همه موارد حل شده است.»

فنلاند همراه سوئد موافقت کرده که به توقع «استرداد مظنونان به تروریسم» از سوی ترکیه، به‌سرعت و به‌طور کامل رسیدگی کند، تعهدی مبهم که این نگرانی را ایجاد کرده که کشورهای شمال اروپا بیش از حد تسلیم خواسته‌های آنکارا شوند. با این حال پکا هاویستو، وزیر امور خارجه فنلاند به یورونیوز گفته‌ است:«تمامی اخراج‌های احتمالی، تابع استانداردهای سختگیرانه قوانین اتحادیه اروپا خواهد بود.»

وزیر امور خارجه فنلاند افزوده:«ما قوانین خود را در فنلاند تغییر نمی‌دهیم. سوئد نیز قوانین خود را تغییر نمی‌دهد. ما در مورد همکاری بین مقامات خود توافق کردیم، اما قوانین خود را در راستای موازین حقوق بشر دنبال می‌کنیم».

در حالی‌که رئیس‌جمهوری ترکیه مدعی شده که «تروریست‌ها مسترد خواهند شد» و بکر بوزداغ، وزیر دادگستری ترکیه این کشور نیز اظهار داشته که «آنکارا در پی استرداد چندین مظنون از فنلاند است»، وزیر امور خارجه فنلاند حرف‌هایی متفاوت می‌زند.

هاویستو خبر داده: «دولت فنلاند هیچ لیست جدیدی ندیده و هیچ درخواست روشنی ارائه نشده است.»

هاویستو البته منکر نگرانی‌های ترکیه که تاکنون الحاق سوئد و فنلاند به ناتو را وتو‌ کرده بود نیست. او‌ می‌گوید: «ترکیه به ویژه نگران سازمان پ‌ک‌ک به‌عنوان یک سازمان تروریستی است و فنلاند و سوئد نیز اکنون پ‌ک‌ک را در فهرست‌ سازمان‌های تروریستی قرار داده‌اند».

آنکارا موافقت با ورود فنلاند و سوئد به پیمان آتلانتیک‌ شمالی، ناتو را به توافقاتی در مورد همکاری با ترکیه برای «نبرد علیه تروریسم» منوط کرده بود.

XS
SM
MD
LG