لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۸

ترکیه بر سر یک برنامه طنز تلویزیونی سفیر سوئد را احضار کرد


آرشیو
آرشیو

خبرگزاری دولتی آناتولی ترکیه روز چهارشنبه اعلام کرد، ترکیه سفیر سوئد را به دلیل «محتوای توهین آمیز» تلویزیون عمومی سوئد درباره رئیس‌جمهوری ترکیه، رجب طیب اردوغان، احضار کرد.

سوئد و فنلاند در اوایل سال ۲۰۲۲ پس از حمله روسیه به اوکراین خواستار عضویت در ناتو شدند. تاکنون ۲۸ پارلمان از ۳۰ کشور عضو فعلی این درخواست را تایید کرده‌اند، اما ترکیه مخالفت‌هایی را با عضویت آنها مطرح کرده است.

به گزارش آناتولی، به سفیر سوئد در ترکیه گفته شد که «تصاویر و بیان گستاخانه و زشت» درباره اردوغان و ترکیه غیرقابل قبول است.

احضار سفیر سوئد در ترکیه در حالی انجام شد که انتظار می رود یک هیئت سوئدی در آنکارا در مورد جزئیات استرداد افرادی که ترکیه آنها را تروریست می‌داند، گفتگو کند. آنکارا می‌گوید این یکی از شرط‌های تایید پیشنهادات سوئد و فنلاند برای پیوستن به ناتو است. ترکیه پیشتر به حضور کردهای مخالف آنکار در این کشورها اعتراض کرده است.

از سوی دیگر نخست‌وزیر سوئد، اهمیت برنامه تلویزیونی طنزی را که آنکارا به آن اعتراض کرد کم اهمیت شمرد و گفت که فکر نمی کند به احتمال عضویت سوئد در ناتو آسیب بزند.

به نوشته رویترز برنامه طنز تلویزیونی مورد نظر سوئدی که به طور معمول سیاستمداران سوئدی و بین‌المللی را مورد تمسخر قرار می دهد، اردوغان را به دلیل نقض حقوق‌بشر مورد تمسخر قرار داد و با فریاد «زنده باد دموکراسی» پایان بافت.

تلویزیون سوئدی مورد نظر از مالیات، بودجه می‌گیرد اما به طور مستقل فعالیت می‌کند.

XS
SM
MD
LG