لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۵

ترکیه: سوئد و فنلاند به قولی که دادند عمل کنند تا وتو لغو شود


رجب طیب اردوغان
رجب طیب اردوغان

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه گفت که فنلاند و سوئد باید به وعده‌های خود در توافقی که به ترکیه داده‌اند، پایبند باشند تا وتویی که ترکیه بر اجازه عضویت این دو کشور در ناتو اعمال کرده، لغو شود، در غیر این صورت، دولت ترکیه مصوبه لغو وتو را به پارلمان ارسال نخواهد کرد.

اردوغان روز پنج‌شنبه در یک کنفرانس خبری در پایان نشست ناتو گفت:«دو کشور شمال اروپا باید تغییرات قانونی در مورد گروه‌های به‌گفته او «تروریست» را در اولین فرصت به سرانجام‌ برسانند.» منظور اردوغان، گروه‌های مخالف ترکیه است که در این دو کشور فعالیت می‌کنند.

او همچنین گفته که سوئد قول داده که ۷۳ نفر را که او «تروریست» خوانده، به‌عنوان بخشی از این توافق به ترکیه تحویل دهد. اگرچه در یادداشت تفاهم، هیچ تعهد صریحی برای چنین استردادی قید نشده است.

رییس‌جمهوری ترکیه، همچنین توافق ناتو با دو کشور اسکاندیناوی را «یک پیروزی دیپلماتیک» توصیف و تاکید کرد که سوئد و فنلاند اکنون باید به وعده‌های خود از جمله تعهدشان برای مبارزه با «تروریسم» عمل کنند.

اندکی پیش از شروع تازه‌ترین اجلاس ناتو، توافقی ۱۰ ماده‌ای میان ترکیه و فنلاند ‌و سوئد صورت گرفت که بر اساس آن دو‌ کشور برشمرده متعهد شدند که به نبرد ترکیه علیه گروه‌های مسلح بپیوندند.

XS
SM
MD
LG