لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۷

حمله ترکیه به مواضع حزب کارگران کردستان؛ پ.ک.ک می‌گوید آتش بس دیگر معنا ندارد


حمله ترکیه به مواضع حزب کارگران کردستان؛ پ.ک.ک می‌گوید آتش بس دیگر معنا ندارد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:22 0:00

نیروی هوایی ترکیه روز شنبه برای نخستین بار مواضع حزب کارگران کردستان عراق را بمباران کرد و این حزب در واکنش گفت توافق آتش بس با آنگارا دیگر معنا ندارد. در همین حال مواضع گروه موسوم به دولت اسلامی در سوریه نیز برای دومین روز پیاپی هدف حملات هوایی ارتش ترکیه قرار گرفت.

احمد داوود اوغلو نخست وزیر ترکیه با بیان این که «حملات هوایی علیه تروریست‌ها» را برای دفاع از امنیت کشور ضروری می‌داند، گفت «ترکیه نباید دچار هرج و مرج و تبدیل به کشوری بی‌قانون شود. شهروندان ترکیه نیز از افزایش حضور نیروهای امنیتی در مرزها و عملیات نظامی علیه پیکارجویان در سوریه خشنود هستند.»

یک شهروند ترکیه در همین زمینه می‌گوید «دولت ما تصمیم درستی گرفته است و ما بسیار خوشحال هستیم. ما خواهان ادامه عملیات هستیم، زیرا نگران جان و امنیت خانواده هایمان هستیم.»

صالح عمر عیسی، استاد دانشگاه صلاح الدین اربیل
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:04:08 0:00

نخست وزیر ترکیه همچنین می‌گوید، عملیات نظامی همزمان علیه پیکارجویان داعش و نیروهای کرد ادامه خواهد داشت و متحدان خود را از این موضوع آگاه کرده‌ایم.

به گفته آقای داود اوغلو «حملات علیه افسران ترک به ما حق دفاع از خود را داده است و ما هیچ الزامی برای اطلاع رسانی به دیگران را در شروع این عملیات نداریم، اما متحدان خود را به منظور هماهنگی از آغاز عملیات مطلع کردیم، زیرا تحرک نظامی در منطقه عملیاتی مشترک اتفاق می‌افتاد. روز گذشته پس از قطعی شدن تصمیم، مقام‌های وزارت خارجه ترکیه، به متحدان ما از جمله ایالات متحده و همچنین ناتو و سازمان ملل متحد اطلاع دادند.»

وزیر خارجه ترکیه روز شنبه گفت وقتی مناطق شمالی سوریه از وجود پیکارجویان داعش پاک شد، این ناحیه به عنوان «منطقه امن» معرفی خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مولود چاووش اغلو در نشستی خبری گفت «ما همواره از ایده ایجاد منطقه امن و پرواز ممنوع در سوریه دفاع کرده‌ایم. مردمی که آواره شده‌اند می‌تواند در این منطقه اسکان داده شوند.»

همزمان، وزارت امور خارجه ترکیه در آنکارا اعلام کرد، نیروهای ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا، می‌توانند از پایگاه هوایی جنوب ترکیه که در نزدیکی مرز سوریه واقع است، برای هدایت عملیات علیه داعش خود استفاده کنند.

مارک تونر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت «ترکیه یک متحد مهم و قدرتمند ماست. ترکیه در موارد بسیاری از جمله اسکان پناهندگان کمک کرده است. اما ما در حال حاضر شاهد حملات و تهدیدهای امنیتی داعش در مرزهای ترکیه هستیم و مخالفتی با این عملیات نداریم و دنبال راهی برای تقویت این همکاری هستیم.»

علاوه بر عملیات هوایی علیه گروه افراطی داعش، نیروهای امنیتی ضدتروریسم ترکیه، دست کم دو مرد را دستگیر و به مواضع نظامیان کرد حمله و بیش از ۲۰۰ نفر را دستگیر کرد.

XS
SM
MD
LG