لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۴

اردوغان: غرب از گروه های «تروریستی» کرد در سوریه حمایت می کند


رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه غرب را به بمباران اعراب و ترکمن ها در سوریه و حمایت از کسانی که آنها را «تروریست های کرد»خواند، متهم کرد.

اردوغان این نظر را روز پنجشنبه در نخستین سخنرانی تلویزیونی خود از زمانی که حزب او اکثریت پارلمانی خود را در انتخابات اخیر از دست داد ابراز داشت و غرب را متهم کرد مصیبت هزاران آواره را نادیده می گیرد.

او مدعی شد ائتلاف به رهبری آمریکا که با پیکارجویان گروه «دولت اسلامی» می جنگد، اعراب و ترکمن ها در نزدیکی مرز ترکیه را بمباران می کند و می خواهد نیروهای کرد را جایگزین آنها سازد.

ترکیه از پیروزی های نیروهای «یگان‌های مدافع خلق»، گروه مسلح کرد در شمال سوریه که با داعش می جنگد، ناراحت است و می گوید آنها با گروه حزب کارگران کردستان ترکیه، پ کاکا که ترکیه آن را غیرقانونی می داند، مرتبط هستند.

درگیری میان پ کاکا و دولت ترکیه طی چند دهه ده ها هزار کشته گذشته برجا گذاشته است. آمریکا، اتحادیه اروپا و ترکیه پ کا کا را گروهی تروریستی می دانند.

اردوغان از رسانه های غربی به دلیل حمله به او به شدت انتقاد کرد، اما گفت ناشکیبایی آنها ثابت می کند او در مسیر درست قرار دارد.

اردوعان که در مراسم فارغ التحصیلی دانشجویان خارجی سخن می گفت، همچنین از تمام احزاب سیاسی ترکیه خواست اختلافات و خودخواهی ها را کنار بگذارند و یک دولت ائتلافی تشکیل دهند، و افزود «کسانی که ترکیه را بدون دولت بگذارند، قادر نخواهند بود به تاریخ یا مردم پاسخ دهند.»

آسوشیتدپرس می گوید احزاب اپوزیسیون گفته اند حاضر نیستند به حزب حاکم «عدالت و توسعه» به پیوندند، با این حال گزارش ها حاکی است کوشش هایی در پشت پرده جریان دارد.

پیشتر در روز چهارشنبه، یک قانون گذار ارشد اپوزیسیون پس از ملاقات با اردوغان به خبرنگاران گفت او آماده است تمام گزینه های ائتلاف برای تشکیل دولت جدید را بررسی کند.

XS
SM
MD
LG