لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۶

نیروی هوایی ترکیه برای نخستین بار به مواضع داعش در سوریه حمله کرد


نیروی هوایی ترکیه برای نخستین بار به مواضع داعش در سوریه حمله کرد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:27 0:00

دولت ترکیه روز جمعه از انجام حملات هوایی علیه مواضع پیکارجویان افراطی گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش در سوریه خبر داد. این نخستین بار است که ترکیه اقدام به حمله هوایی علیه داعش در داخل خاک سوریه می‌کند.

دفتر نخست وزیری ترکیه در بیانیه‌ای در همین زمینه گفت جنگنده‌های اف-۱۶ ارتش از پایگاهی در دیاربکر برخاستند و اهدافی را در سوی دیگر مرز با سوریه در استان کیلیس بمباران کردند.

این بیانیه همچنین حاکی است هواپیماهای ارتش ترکیه در این حملات اقدام به فرو ریختن بمب‌های هدایت شونده بر روی دو مرکز ستادی و یک محل تجمع پیکارجویان داعش کردند و سپس به سلامت به پایگاه بازگشتند.

احمد داوود اوغلو نخست وزیر ترکیه نیز در یک نشست خبری در آنکارا، با تاکید بر این که دولت او حملات به ترکیه را نادیده نخواهد گرفت، گفت نیروهای مسلح به دستور دولت، اهدافی را با دقت کامل زیر آتش گرفتند و آنها را منهدم کردند.

به گفته داوود اوغلو «پیام ما کاملا روشن است. من به نیروهای مسلح اجازه داده‌ام به هرکسی که مرزهای جمهوری ترکیه را تهدید کند، پاسخ دهند.»

به گزارش خبرگزاری رویترز، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه نیز در استانبول به خبرنگاران گفت گروه‌های افراطی باید سلاح‌های خود را زمین بگذارند، در غیر این صورت با پیامدهایی روبرو خواهند شد.

درگیری‌های مرزی در ترکیه در هفته‌های اخیر افزایش یافته است. روز پنجشنبه، پیکارجویان داعش در سوریه و ارتش ترکیه در نبردی که در آن دست کم یک افسر ترک کشته شد، درگیر شدند.

همزمان در روز جمعه، مقامات ترکیه گفتند در جریان حمله گسترده پلیس و نیروهای امنیتی به محل‌ها و پنهانگاه‌های پیکارجویان اسلامگرای داعش و همینطور کردها در سراسر کشور، ۲۵۱ نفر بازداشت شدند.

بنا بر گزارش‌ها، بیش از ۵۰۰ مامور پلیس، با پشتیبیانی هلیکوپترها، در جستجوی پیکارجویان به دست کم ۱۰۰ محل در استانبول یورش بردند.

این عملیات پس از آن صورت می‌گیرد که آنکارا با استفاده جت‌های جنگنده آمریکا از پایگاه هوایی اینجرلیک برای حمله به مواضع داعش در سوریه موافقت کرد.

ارتش ایالات متحده سالهاست که در پایگاه هوایی اینجرلیک فعال بوده، اما ترکیه درخواست‌های پیاپی آمریکا برای استفاده از آن جهت حمله به مواضع داعش را رد کرده بود.

پایگاه اینجرلیک در حدود ۴۰۰ کیلومتری رقه، قرارگاه اصلی گروه موسوم به دولت اسلامی در سوریه، قرار دارد و مسافتی که هواپیماها از عراق برای رسیدن به سوریه باید طی کنند را کوتاهتر می‌کند.

ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا تاکنون به هزاران حمله علیه مواضع داعش در عراق و سوریه دست زده و می‌گوید در متوقف کردن پیشروی پیکارجویان آن کروه افراطی موفقیت‌هایی داشته است. با این حال، داعش هنوز بخش‌هایی در شمال و غرب عراق و نیز غرب سوریه را در کنترل خود دارد.

XS
SM
MD
LG