لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۰

تلاش نیروهای کرد سوریه برای قطع راه ورود پیکارجویان خارجی از ترکیه


تلاش کردهای سوریه برای قطع مسیر تدارکاتی داعش
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:46 0:00

نیروهای کرد در سوریه روز یکشنبه پیشروی به سوی مواضع استراتژیک گروه «دولت اسلامی» (داعش) در شمال سوریه و در نزدیکی مرز با ترکیه را آغاز کردند.

منابع کردی می گویند هدف از این پیشروی و حمله های آتی در این منطقه بستن خط تدارکاتی داعش از ترکیه به رقه مرکز فرماندهی گروه است که از آن طریق پیکارجویان خارجی هم وارد سوریه می شوند.

واحد های مدافع خلق، نیروی کردی در سوریه، همچنین روز شنبه به سوی شهر تل ابیض که در نزدیکی مرز با ترکیه قرار دارد و در کنترل پیکارجویان گروه دولت اسلامی است پیشروی کردند.

عملیات نظامی با پشتیبانی نیروی هوایی ایالات متحده و مشارکت گروه های کوچک عرب سوری انجام می شود.

گروه دولت اسلامی از تل ابیض برای رساندن تدارکات از ترکیه به مواضع خود در رقه استفاده می کند.

پیکارجویان خارجی که به داعش می پیوندند نیز از ترکیه و از این منطقه وارد سوریه می شوند. هدف از عملیات کردهای سوری بستن این راه تدارکاتی است.

تل ابیض نزدیک ترین شهر مرزی به مواضع گروه دولت اسلامی در رقه است. روز یکشنبه صدای انفجار از چند کیلومتری تل ابیض شنیده می شد و ابری از دود قابل مشاهده بود.

هراس از این عملیات نظامی باعث شده هزاران غیر نظامی کرد و عرب خانه های خود را رها کرده و به مرز آکچاکاله بین دو کشور فرار کنند.

اما در مرز بین دو کشور، نیروهای ترکیه از روز شنبه با استفاده از فشار آب و تیراندازی هوایی مانع ورود سوری ها به ترکیه می شوند. گفته می شود شرایط این پناهجویان بسیار بد است و آنان حتی آب برای آشامیدن ندارند.

جنگ در مناطق مرزی با ترکیه تاکنون موجب پناه بردن ۱۳ هزار سوری به ترکیه شده است در حالی که ۱۵۰۰ نفر دیگر نیز در انتظار ورود به ترکیه هستند.

این در حالی است که افزایش نفوذ نیروهای کرد در سوریه و در نزدیکی مرز با ترکیه موجب نگرانی آنکارا شده است که نیروهای کردی سوریه را همسو با نیروهای حزب کارگران کردستان ترکیه - پ کا کا - می داند که گروهی تروریستی نامیده شده است.

XS
SM
MD
LG