لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۳۲

پلیس ترکیه ۲۱ متهم به عضویت در داعش را بازداشت کرد


پلیس ترکیه در حملاتی در سراسر کشور در روز جمعه، ۲۱ نفر را بازداشت کرد. اکثر آنها مظنون هستند که به گروه «دولت اسلامی» (داعش) تعلق دارند.

گزارش رویترز بنقل از خبرگزاری دولتی آنادولو حاکی است سه نفر از متهمان خارجی هستند، و مقامات امنیتی معتقدند آنها قصد داشتند برای پیوستن به داعش به سوریه بروند.

ترکیه زیر فشار ناتو، به کوشش برای بازداشتن نیروهای خارجی برای عبور از مرز ترکیه و ورود به سوریه افزوده است.

حملات چند روز پس آن صورت می گیرد که مقامات آمریکایی، از جمله جان آلن ژنرال بازنشسته، در آنکارا با مقامات ترکیه در باره کوشش های مشترک برای نبردی با پیکارجویان جهادی گفت و گو کردند.

برت مک گورک، قائم مقام نماینده ویژه رئیس جمهوری آمریکا در اتحادیه علیه دولت اسلامی، در صفحه توییتر عمل پلیس ترکیه را «حملات مهم» علیه عوامل مظنون گروه دولت اسلامی توصیف کرد.

خبرگزاری آنادولو گفت پلیس در عملیات سحر گاهی همزمان در شهرهای استانبول، قوجاایلی در نزدیکی استانبول، و نیز شهرهای شانلی‌اورفه و مرسین، در جنوب ترکیه، تفنگ های شکاری و فشنگ کشف و ضبط کرد.

در عملیاتی جداگانه در روز جمعه علیه حزب کارگران کردستان ترکیه، به گزارش روزنامه حریت، پلیس ۲۳ نفر را بازداشت کرد. این گروه در یک شورش ۳۰ ساله علیه دولت مرکزی ترکیه درگیر بوده، اما از زمان اعلام آتش بس در ۲۰۱۳، خشونت عمدتا متوقف شده است.

ترکیه با نگرانی شاهد موفقیت نیروهای کرد سوریه، با پشتیبانی حملات هوایی به رهبری آمریکا، در عقب راندن پیکار جویان گروه دولت اسلامی از شهرهای سوریه نزدیک مرز ترکیه بوده است.

نخست وزیر ترکیه گفته است مناقشه سوریه تهدیدی عمده برای کشور او است.

XS
SM
MD
LG