لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۷

ترامپ در دادگاه نیویورک حاضر شد؛ انتقاد شدید رئيس جمهوری سابق از دادستان و قاضی


رئیس جمهوری سابق آمریکا، دونالد ترامپ در دادگاهی در نیویورک، دوشنبه، ۱۰ مهر ۱۴۰۲. او در اقدامی نادر، و داوطلبانه برای شروع یک محاکمه مدنی به دادگاه نیویورک رفت. پیشتر قاضی دادگاه، در همین این پرونده حکم داده است که ترامپ در معاملات تجاری خود مرتکب تقلب شده است.
رئیس جمهوری سابق آمریکا، دونالد ترامپ در دادگاهی در نیویورک، دوشنبه، ۱۰ مهر ۱۴۰۲. او در اقدامی نادر، و داوطلبانه برای شروع یک محاکمه مدنی به دادگاه نیویورک رفت. پیشتر قاضی دادگاه، در همین این پرونده حکم داده است که ترامپ در معاملات تجاری خود مرتکب تقلب شده است.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، روز دوشنبه به طور داوطلبانه در جلسه آغازین محاکمه یک پرونده مدنی خود در دادگاهی در نیویورک حاضر شد.

او در این دادگاه متهم است که در مورد ارزش دارایی‌های املاک خود تقلب کرده است و ارزش آنها را بیش از رقم واقعی اعلام داشته است تا با این کار سود مالی ببرد.

ترامپ پیش از ورود به جلسه دادگاه، قاضی رسیدگی‌کننده به پرونده و دادستان کل ایالت نیویورک را هدف انتقادات شدید قرار داد.

ترامپ درباره این پرونده گفت: «این یک کلاهبرداری است. این یک چیز ساختگی است.»

او قاضی آرتور انگورون را یک «قاضی سرکش» و دادستان کل نیویورک، لتیتیا جیمز، را که سیاه‌پوست است، «نژادپرست» خواند.

قاضی انگورون پیشتر حکم داده است که رئیس جمهوری سابق آمریکا در شرکت املاک «سازمان ترامپ» کلاهبرداری کرده است. دادستان نیویورک نیز می‌خواهد ترامپ را ۲۵۰ میلیون دلار جریمه، و همچنین او را از تجارت در این ایالت منع کند.

ترامپ این پرونده را که علیه او، دو پسر بزرگ‌سالش، و شرکت «سازمان ترامپ» است «مایه شرمساری» دیگران خواند.

دونالد ترامپ گفت هدف این پرونده جلوگیری از رسیدن دوباره او به مقام ریاست جمهوری در انتخابات ۲۰۲۴ است.

بر اساس نظرسنجی‌های سراسری، ترامپ در حال حاضر با اختلاف بسیار از دیگر نامزدهایی که می‌خواهند کاندید نهایی حزب جمهوری‌خواه در انتخابات ریاست‌جمهوری باشند جلوتر است.

در صورتی که ترامپ کاندید نهایی جمهوری‌خواهان شود، باید با جو بایدن، رئیس‌جمهوری دموکرات آمریکا، در انتخابات نهایی رقابت کند.

جیمز به خبرنگاران گفت: «دونالد ترامپ و سایر متهمان به طور مداوم و مکرر مرتکب کلاهبرداری شده‌اند. پیام من ساده است: مهم نیست چقدر قدرتمند هستید، مهم نیست چقدر پول دارید، هیچ کس بالاتر از قانون نیست. عدالت، دست بالا را دارد.»

قاضی انگورون هفته گذشته و پیش از شروع محاکمه یک بخش اساسی را در این پرونده حل کرد و حکم داد که ترامپ به طور معمول بانک‌ها، شرکت‌های بیمه و دیگران را فریب داده است. او اعلام کرد ترامپ در مورد ارزش دارایی‌ها خود در اسنادی که برای تضمین دریافت وام‌ با نرخ بهره پایین‌تر و خرید بیمه با نرخ‌های پایین‌تر ارائه کرده بود، به شدت اغراق کرده است. دفتر جیمز تخمین زده است‌ که ترامپ ثروت خود را ۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار بالاتر از چیزی که در واقعیت است، نشان داده است.

از جمله اتهامات علیه ترامپ این است که او اندازه واحد آپارتمانی خود در «برج ترامپ» را که در قلب شهر نیویورک و یک پنت هاوس سه طبقه مملو از وسائلی با روکش طلایی رنگ است، تقریبا سه برابر مساحت واقعی آن عنوان کرده و گفته است ۳۲۷ میلیون دلار ارزش دارد. جیمز گفت هیچ واحد آپارتمانی در شهر نیویورک تا به حال به این مبلغ فروخته نشده است.

جیمز ادعا کرد که ترامپ ارزش تفریح‌گاه خود در کنار اقیانوس و در ایالت فلوریدا را نیز تا ۷۳۹ میلیون دلار، بیش از ۱۰ برابر یک برآورد معقول‌‌تر، گزارش کرده است.

در این پرونده قاضی انگورون، خودش به جای هیئت منصفه تصمیم‌گیری خواهد کرد. سایر موضوعات این پرونده، از جمله اتهامات توطئه، جعل سوابق تجاری و کلاهبرداری از بیمه است که قاضی در مورد آنها تصمیم خواهد گرفت. انگورون تخمین زده است که محاکمه ترامپ ممکن است هفته‌ها و تا دسامبر ادامه یابد. ترامپ گفته است که قصد دارد برای دفاع از خودش شهادت بدهد.

ترامپ و وکلای او همچنین استدلال کرده‌اند که هیچ‌کس از موارد ذکر شده در آن صورت‌های حساب‌های مالی آسیب ندیده است چرا که او وام بانک‌های مرتبط را به طور کامل بازپرداخت کرده است. با این حال، چندین تلاش تجاری ترامپ در طول سال‌ها ناموفق است، از جمله یک شرکت هواپیمایی، یک دانشگاه و کازینوها، که همگی حامل نام او بوده‌اند.

خطراتی که در این پرونده متوجه ترامپ است، از نظر شخصی و سیاسی بالا است. او به عنوان یک سیاستمدار، اغلب خود را به عنوان یک مولتی میلیاردر موفق معرفی می‌کند که می‌تواند آمریکا را مانند مدیر اجرایی یک شرکت موفق اداره کند.

اما احکام این پرونده می‌تواند به این ادعای او آسیب بزند و او کنترل برخی از دارایی‌های ارزشمند خود را نیز از دست بدهد. حکم هفته گذشته انگورون که می‌گوید ترامپ تقلب کرده است، اگر در دادگاه تجدید نظر تایید شود، کنترل برخی از شرکت‌های ترامپ را به کسی که دادگاه تعیین ‌می‌کند منتقل می‌کند و ممکن است ترامپ را مجبور کند از برخی از املاک گران‌قیمت خود در نیویورک مانند برج ترامپ، یک ساختمان اداری در «وال استریت»، زمین‌های گلف و... صرف نظر کند.

برخی از مطالب این گزارش از آسوشیتدپرس تهیه شده است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG