لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۲

ترامپ در پرونده «توطئه برای ابطال نتیجه انتخابات» یک روز قبل از «سه‌شنبه بزرگ» محاکمه می‌شود


دونالد ترامپ.
دونالد ترامپ.

یک قاضی فدرال روز دوشنبه اعلام کرد محاکمه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، به اتهام توطئه برای ابطال نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا، مارس آینده برگزار می شود.

قاضی تانیا چوتکان، قاضی فدرال منطقه واشنگتن ‌دی‌سی، تاریخ محاکمه ترامپ را ۴ مارس سال آینده میلادی تعیین کرد. این تاریخ یک روز پیش از «سه‌شنبه بزرگ» است که رای دهندگان در ۱۵ ایالت برای انتخاب نامزد حزب خود در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ رای خواهند داد.

در حال حاضر به نظر می‌رسد که ترامپ بیشترین اقبال از سوی رای دهندگان جمهوری‌خواه را دارد.

دادستان‌ها می‌خواستند محاکمه ترامپ را ۲ ژانویه آغاز کنند، اما تیم وکلای دفاعی او به دنبال آن بودند که محاکمه او را تا آوریل ۲۰۲۶، به تعویق بیندازند.

قاضی چوتکان هر دو تاریخ پیشنهادی را رد کرد و آنها را «غیرقابل قبول» خواند. با این حال، تاریخ محاکمه‌ای که او تعیین کرد ممکن است مبارزات انتخاباتی و حقوقی ترامپ را در چند جبهه پیچیده کند.

نه تنها تاریخ محاکمه ۴ مارس با شروع دوره مقدماتی انتخابات ریاست جمهوری همزمان خواهد شد، بلکه احتمالاً با سایر دادگاه‌هایی که او و دستیارانش در ایالت‌های مختلف آمریکا درگیر هستند، همپوشانی خواهد داشت.

در ایالت جورجیا در جنوب آمریکا، ترامپ و ۱۸ نفر دیگر به تازگی به اتهام توطئه برای برهم زدن نتیجه انتخابات ۲۰۲۰ متهم هستند. دادستان‌ها در جورجیا تاریخ ۴ مارس را برای محاکمه پیشنهاد داده‌اند. قاضی‌ هنوز تاریخی را تعیین نکرده است.

سه هفته بعد در ۲۵ مارس سال آینده، ترامپ قرار است در نیویورک در رابطه با پرداخت حق‌السکوت به یک بازیگر فیلم پورن پیش از انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶، محاکمه شود.

و در ۲۰ مه سال آینده، او مقابل هیئت منصفه‌ای در دادگاه ایالت فلوریدا قرار می‌گیرد. او در ماه ژوئن در این ایالت به نگهداری غیرقانونی اسناد طبقه بندی شده متهم شد.

به گفته کارشناسان حقوقی، برای ادامه محاکمه مداخله ترامپ در انتخابات فدرال، تاریخ محاکمه‌های ایالتی او در نیویورک و جورجیا باید تغییر کند.

در پرونده مداخله در انتخابات فدرال که بازرس ویژه، جک اسمیت، مطرح کرد، ترامپ با چهار اتهام بزرگ، از جمله توطئه برای فریب دادن ایالات متحده مواجه است.

دونالد ترامپ اتهامات وارد شده را رد کرده است و می‌گوید بی گناه است.

وکلای ترامپ با استناد به میلیون‌ها صفحه از اسنادی که باید بررسی کنند و تضاد احتمالی با پرونده‌های سایر دادگاه‌ها، به دنبال به تعویق انداختن تاریخ محاکمه بودند.

یکی از وکلای ترامپ، جان لورو، در سخنرانی روز دوشنبه، تاریخ محاکمه پیشنهادی ۴ مارس از سوی دولت را «نقض سوگند عدالت» خواند و گفت هرگز در تاریخ محاکمه «پرونده‌ای به این بزرگی» در چهار ماه آغاز نشده است.

اما قاضی چوتکان، با اشاره به اینکه این پرونده دارای یک متهم و چهار فقره اتهام است، گفت تیم دفاعی ترامپ برای بررسی پرونده و آماده شدن برای محاکمه به دو سال زمان نیاز ندارد.

او با اشاره به کارزار ریاست جمهوری ترامپ، گفت که تعیین تاریخ محاکمه «به تعهدات شخصی و حرفه ای متهم بستگی ندارد.»

قاضی چوتکان گفت: «ترامپ، فارغ از برنامه‌هایش» و «مانند هر متهم دیگری» باید خود را با تاریخ محاکمه‌اش تنظیم کند.

ترامپ اولین رئیس جمهوری سابق آمریکا است که با اتهاماتی به این بزرگی روبرو می شود. اگر مجرم شناخته شود، ممکن است بقیه عمر خود را پشت میله‌های زندان سپری کند.

از میان چهار کیفرخواستی که ترامپ با آن مواجه است، پرونده تقلب در انتخابات فدرال بزرگترین است.

اما اینکه چگونه این امر بر نامزدی ریاست جمهوری او تأثیر خواهد گذاشت، هنوز روشن نیست. تا کنون، ترامپ با وجود مشکلات حقوقی فزاینده، پیشتاز حزب جمهوری‌خواه باقی مانده است.

اما به گفته آلن لیکتمن، استاد تاریخ آمریکا دانشگاه آمریکن واقع در واشنگتن، حکم مجرمیت در مورد اتهام دخالت در انتخابات ممکن است باعث تغییر این پیشتازی شود.

لیکتمن گفت: «اگر [ترامپ] زندانی‌شود، که غیرممکن هم نیست»...باز «این مرد همچنان می‌تواند نامزد شود، اما آیا جمهوری‌خواهان واقعاً مردی را می‌خواهند که به [اتهام] براندازی دموکراسی ما محکوم شده باشد؟»

ترامپ در سکوی رسانه اجتماعی خود، «تروت سوشال» به قاضی چوتکان انتقاد کرد و او را «قاضی متنفر از ترامپ» خواند و قول داد که علیه حکم او در مورد تاریخ دادگاه درخواست تجدید نظر دهد. اما کارشناسان حقوقی می‌گویند تاریخ محاکمه قابل تجدید نظر نیست.

* تیتر و متن این مطلب بازنویسی و اصلاح شده است.

XS
SM
MD
LG