لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۴

ترامپ برای تفهیم اتهام «نگهداری اسناد محرمانه» به دادگاه می‌رود


مقابل دادگاه تفهیم اتهام دونالد ترامپ در میامی
مقابل دادگاه تفهیم اتهام دونالد ترامپ در میامی

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا، پیش از برپایی جلسه دادگاه خود به اتهام سوء استفاده از اسناد محرمانه امنیت ملی، وارد کلوپ گلف خود در خارج از شهر میامی، مرکز ایالت فلوریدا، شد.

دادگاه او قرار است بعدازظهر روز سه‌شنبه، سیزدهم ژوئن، تحت تدابیر شدید امنیتی در مرکز میامی برگزار شود.

مقامات فدرال آمریکا، تدابیر امنیتی اطراف ساختمان دادگاه را تشدید کرده‌اند و مقامات میامی می‌گویند آماده هستند تا تظاهرات پنجاه هزار نفری را هم کنترل کنند.

فرانسیس سوارز، شهردار میامی، در یک کنفرانس خبری گفت که به قانون اساسی آمریکا و حق ابراز عقیده مردم باور دارد ولی به همان اندازه نیز به نظم و قانون معتقد است.

محاکمه آقای ترامپ پنج روز پس از آن برگزار می‌شود که او از سوی هیأت منصفه فدرال در میامی، به ۳۷ فقره جرم از جمله ۳۱ مورد «نگهداری عمدی» اسناد محرمانه امنیت ملی متهم شد.

یکی از دستیاران او نیز به ممانعت از تلاش‌ دولت برای بازیابی این اسناد متهم شده است.

دونالد ترامپ، نخستین رئیس جمهوری آمریکا، است که با اتهامات فدرال روبرو می‌شود و این دومین بار در دو ماه گذشته است که باید به اتهامات علیه خود پاسخ دهد.

رئیس جمهوری سابق آمریکا همچنین با اتهامات جداگانه‌ای در نیویورک، در ارتباط با پرداخت حق‌السکوت به یک بازیگر فیلم‌های پورن در جریان مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ خود مواجه شده است.

آقای ترامپ در دادگاه روز سه‌شنبه، تفهیم اتهام می‌شود و قاضی حقوق قانونی او را به اطلاعش می‌رساند. انتظار می‌رود که وی اظهار بی‌گناهی کند.

بررسی این پرونده به قاضی آیلین کانن، که توسط خود دونالد ترامپ منصوب شده و در سال گذشته میلادی به دلیل حمایت از او در احکام خود زیر تیغ انتقاد رفت، سپرده شده است.

خانم کانن برای مدت کوتاهی، بازرسان فدرال را از بررسی اسناد ضبط شده از اقامت‌گاه دونالد ترامپ در «مار آ لاگو» ممانعت کرد و یک بازرس ویژه را برای بررسی آنها منصوب کرد ولی بعدا دادگاه تجدیدنظر، حکمش را لغو کرد و گفت که او صلاحیت تصمیم‌گیری در این مورد را نداشته است.

پس از آنکه آقای ترامپ بارها از تلاش‌های آرشیو ملی آمریکا برای کسب اسنادی که او از کاخ سفید به محل اقامت خود در ایالت فلوریدا برده بود، خودداری کرد، تحقیقات در این مورد آغاز شد و به طرح اتهامات جدیدی علیه او انجامید.

در متن‌کیفرخواست او آمده است که اسناد، حاوی اطلاعاتی در مورد برنامه‌های هسته‌ای آمریکا، آسیب پذیری احتمالی این کشور و متحدانش در برابر حمله و برنامه‌هایی برای واکنش در این رابطه است که افشای آنها می‌تواند امنیت ملی آمریکا را به خطر بیندازد.

شش اتهام دیگر علیه دونالد ترامپ، از جمله ممانعت از اجرای عدالت، اظهارات نادرست و تلاش برای مانع‌تراشی در تحقیقات و مخفی کردن اسناد محرمانه مربوط می‌شود.

آقای ترامپ ادعا می‌کند که دستور داشت تمامی اسنادی را که از کاخ سفید به خانه‌اش برده است، از حالت طبقه‌بندی خارج کند.

در کیفرخواست آمده است که او به خوبی از قوانین مربوط به اطلاعات محرمانه آگاه بود و «عمدا» آنها را زیر پا گذاشته است.

در یکی از این موارد، در ژوئیه سال ۲۰۲۱، دونالد ترامپ، سندی را در مورد «طرح حمله» به چهار فرد غیرمجاز در باشگاه گلف خود در نیوجرسی نشان داد و به آنها گفت که آنها «به شدت محرمانه و مخفی» هستند و دیگر نمی‌تواند آنها را از حالت محرمانه خارج کند.

در نمونه‌ای دیگر، در سپتامبر سال ۲۰۲۱، آقای ترامپ یک نقشه محرمانه را به نماینده کمیته سیاسی خود نشان داد و گفت نباید این را به او نشان دهد و از وی خواست تا «خیلی نزدیک نشود.»

تاریخ شروع محاکمه رئیس جمهوری سابق آمریکا نامشخص است و شماری از کارشناسان می‌گویند این فرآیند ممکن است ماه‌ها طول بکشد و حتی ممکن است به بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ موکول شود.

آقای ترامپ می‌گوید حتی در صورتی که مجرم شناخته شود نیز به مبارزات انتخاباتی خود ادامه خواهد داد و صحنه را ترک نخواهد کرد.

دونالد ترامپ پس از جلسه تفهیم اتهام خود قصد دارد به شهر نیوجرسی برود و در آنجا میزبان اولین رویداد جمع‌آوری کمک‌های مالی برای کمپین انتخاباتی خود خواهد بود.

XS
SM
MD
LG