لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۰

حضور دوباره دونالد ترامپ در دادستانی نیویورک؛ درخواست وکیل او برای تعویق یک پرونده آزار جنسی


ترامپ از ۱۰ صبح تا ۶ عصر پنجشنبه در دفتر دادستان کل نیویورک حضور یافت.
ترامپ از ۱۰ صبح تا ۶ عصر پنجشنبه در دفتر دادستان کل نیویورک حضور یافت.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری سابق آمریکا برای یک پرونده مالی برای بار دوم در این ماه در دادستانی شهر نیویورک حاضر شد.

نیویورک تایمز نوشت دونالد ترامپ درباره اتهام کلاهبرداری در شرکتش، اینبار تحت سوگند به سوالات لتیشا جیمز، دادستان‌کل نیویورک پاسخ داد. این حضور او در دادستانی غیر از دادگاهی است که آقای ترامپ در آن رسما به ۳۴ مورد در پرونده حق سکوت به یک ستاره فیلم‌های پورن متهم شده است.

لتیشا جیمز، دادستان‌کل نیویورک
لتیشا جیمز، دادستان‌کل نیویورک

لتیشا جیمز، دادستان‌کل نیویورک، در سال گذشته از دونالد ترامپ شکایت کرد. او مدعی است که آقای ترامپ و خانواده‌اش، بانک‌ها و شرکای تجاری را با دادن اطلاعات نادرست درباره ارزش دارایی خالص و ارزش دارایی‌هایی مانند هتل‌ها و زمین‌های گلف گمراه کرده‌اند.

در جلسه روز پنجشنبه ۲۴ فرورین، آقای ترامپ ساعت ۱۰ صبح وارد دفتر دادستان کل شد و حدود ساعت شش عصر خارج شد. جزئیات زیادی از جلسه پرسش و پاسخ اعلام نشده اما پیش از این حضور آقای ترامپ، وکیل آقای ترامپ گفته بود که موکلش این بار به جای استناد به متمم پنجم قانون اساسی و پاسخ ندادن به پرسش‌ها، قصد دارد این بار به پرسش‌های دادستانی پاسخ دهد. برخی منابع به نیویورک تایمز گفته‌اند او اینبار به برخی سوالات بدون استفاده از حق خود در متمم پنج، پاسخ داده است.

ترامپ بیشتر در ۱۰ اوت با وکلای جیمز ملاقات کرد، اما از پاسخ دادن به همه سؤالات به جز سوالات مربوط به رویه‌ قضایه خودداری کرد و بیش از ۴۰۰ بار به حقوق خود در متمم پنجم قانون اساسی استناد کرد.

آقای ترامپ صبح پنجشنبه در شبکه‌های اجتماعی شکایت دادستان کل نیویورک را مانند پرونده‌های مربوط به «دخالت در انتخابات» پیشین ریاست جمهوری «مضحک» خواند.

فاکس نیوز در گزارش حضور ترامپ در نیویورک نوشت لتیشا جیمز، دادستان‌کل نیویورک که یک دموکرات است زمانی که آقای ترامپ رئیس جمهوری بود در چند نوبت علیه او درباره سیاست‌های دولت از جمله مهاجرت، آموزش و محیط زیست اقامه دعوا کرده بود. ترامپ هم نوامبر گذشته علیه خانم جیمز برای «سوءاستفاده از موقعیت دادستانی کل» اقامه دعوا کرد اما خود آقای ترامپ داوطلبانه در ژانویه این شکایت را پس گرفت.

درخواست تعویق پرونده آزار جنسی

همزمان با این پرونده، بامداد جمعه یک وکیل آقای ترامپ از دادگاهی دیگر درباره یک اتهام تجاوز جنسی درخواست تعویق دادگاه را کرد.

به گزارش سی‌ان‌ان، جوزف تاکوپینا وکیل دونالد ترامپ گفته پرونده شکایت جین کارول از ترامپ برای آزار جنسی باید چهار هفته به تعویق بیفتد.

جین کارول نویسنده مدعی است که حدود سی سال پیش آقای ترامپ در یک فروشگاه بزرگ به او تجاوز کرده است.
جین کارول نویسنده مدعی است که حدود سی سال پیش آقای ترامپ در یک فروشگاه بزرگ به او تجاوز کرده است.

ماجرا به شکایت جین کارول نویسنده آمریکایی از ترامپ باز می‌گردد. او مدعی شده آقای ترامپ در دهه نود به او در یک فروشگاه بزرگ در منهتن نیویورک تجاوز کرده است. دادگاه قرار بود ۲۵ آوریل (۵ اردیبهشت) برگزار شود اما تیم حقوقی ترامپ می‌گوید محاکمه به ۲۳ ماه می (۲ خرداد) به تعویق بیفتد.

ظاهرا وکلای جین کارول، تیم حقوقی ترامپ را در جریان قرارداده‌اند که «رید هافمن» موسس لینکدین که یک دموکرات سرشناس است، بخشی از هزینه های حقوقی خانم کارول را در دعوا علیه ترامپ تقبل کرده است.

وکلای ترامپ بعد از اطلاع از این موضوع از دادگاه از قاضی خواسته‌اند برای کشف جزئیات دادگاه را یک ماه تعویق بیاندازند. همچنین آنها از دادگاه خواسته‌اند که با توجه به اخبار زیاد درباره اتهام رسمی به ترامپ در پرونده حق سکوت به بازیگر ستاره پورن و همچنین پرونده مالی شرکت ترامپ در نیویورک، ممکن است موجب «سردرگمی» هیات منصفه در پرونده شکایت وکلای جین کارول شود و بهتر است دادگاه یک ماه تعویق بیفتد.

این دومین بار است که وکلای ترامپ در این پرونده خواستار تعویق می‌شوند.

برخی منابع می گویند قاضی لویس کاپلان که از قضات مشهور در پرونده‌های جنایی بین المللی از جمله دادگاه گوانتانامو است، تاخیر دادگاه را نپذیرفته اما قبول کرده وکلای ترامپ می‌توانند درباره منابع مالی خانم کارول در یک فرصت شصت دقیقه‌ای از او سوال کنند.

XS
SM
MD
LG