لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۷

رضایت شرکت دومینیون از نتیجه مصالحه ۷۸۷ میلیون دلاری با شبکه خبری فاکس


هوتن یعقوب‌زاده، از بنیان‌گذاران و مدیر عامل شرکت «استیپل استریت کپیتال» که یک شرکت سهامی خصوصی و مالک «دومینیون»، از بزرگترین سازندگان دستگاه‌های شمارش آرای انتخاباتی در آمریکا، است از نتیجه مصالحه با شبکه خبری فاکس ابراز رضایت کرد.

به گفته او، به‌رغم عدم عذرخواهی یا پذیرش اشتباه از سوی فاکس، پرداخت ۷۸۷.۵ میلیون دلار به دومینیون، این شبکه خبری را «مسئول انتشار دروغ» معرفی می‌کند.

یعقوب‌زاده روز چهارشنبه به خبرگزاری رویترز گفت: «با افشای حقیقت، آنها را وادار به پاسخگویی در قبال اقدامات‌شان کردیم.»

این شرکت خصوصی و سرمایه‌دارانش صاحب حدود ۷۶ درصد دومینیون هستند که برای خرید آن در سال ۲۰۱۸ میلادی، بیش از ۳۸ میلیون دلار پرداختند. مبلغی که فاکس برای مصالحه با دومینیون و طرح نشدن شکایت در دادگاه می‌پردازد، ۲۰ برابر این رقم است.

شبکه خبری فاکس در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ گفته بود که تقلب در دستگاه‌های شمارش آرای دومینیون، از عوامل پیروزی جو بایدن دموکرات در مقابل دونالد ترامپ جمهوری‌خواه بود؛ ادعایی که دومینیون رد کرد، شبکه خبری فاکس را به اتهام دروغ‌پراکنی به دادگاه برد و خواستار دریافت ۱.۶ میلیارد دلار خسارت شد.

تصویری از جلسه دادگاه
تصویری از جلسه دادگاه

یک قاضی دادگاه فدرال حکم داد که شبکه خبری فاکس ادعاهای نادرستی را درباره دومینیون مطرح کرده است، اما طرفین در روز نخست دادگاه مصالحه کردند و پرنده مختومه شد.

نازنین بنی‌عامریان، مدرس ارتباطات از دانشگاه نورث‌وسترن، در همین رابطه به بخش فارسی صدای آمریکا می‌گوید: «وقتی از آزادی بیان صحبت می‌کنیم، چون به هر حال آمریکا سردمدار آزادی بیان است، می‌دانیم که رسانه‌ها آزاد هستند که همه چیز را پوشش دهند. اما اگر خبر دروغی را منتشر کنند، نظام قضایی مستقل آمریکا می‌تواند حتی به شکایت یک شرکت کوچک که قابل مقایسه با امپراتوری فاکس نیست، رسیدگی کند و این شبکه خبری به دلیل دروغ‌پراکنی مجبور به پرداخت غرامت می‌شود.»


در این توافق‌نامه، فاکس عذرخواهی نکرد و هیچ اشاره‌‌ای به ارتکاب تخلف از سوی این شبکه خبری نشد، ولی حکم قاضی که ادعاهای نادرستی علیه دومینیون مطرح شده است را بازتاب داد.

هوتن یعقوب‌زاده به رویترز گفت که موارد موجود در پرونده‌ که طی مراحل قانونی آشکار شد، نشان می‌دهد که فاکس به شیوه‌ای «نفرت‌انگیز» عمل می‌کند.

او افزود: «این شواهد از مجموعه‌ای از ارتباطات ‌داخلی به دست آمد که نشان می‌دهد روپرت مورداک، رئیس فاکس و دیگر چهره‌های این شبکه خبری به‌طور خصوصی تصدیق کردند که ادعاهای تقلب در رأی‌گیری درباره دومینیون که در برنامه‌ها مطرح شد، نادرست بود.»

به گفته آقای یعقوب‌زاده، استیپل استریت و دومینیون، حقیقت و اقدامات «توهین‌آمیز» فاکس را افشا کردند و با پرداخت خسارت از سوی این شبکه خبری، به اهداف خود رسیدند.

مقر شبکه خبری فاکس در نیویورک
مقر شبکه خبری فاکس در نیویورک

شبکه خبری فاکس در بیانیه‌ای که سه‌شنبه پس از توافق با دومینیون منتشر کرد، گفت که همواره به بالاترین استانداردهای روزنامه‌نگاری متعهد است.

این شبکه خبری در پاسخ به پرسش رویترز درباره سخنان هوتن یعقوب‌زاده، همان توضیحات گذشته درباره مصالحه را تکرار کرد.

هنوز مشخص نیست که از مبلغ پرداختی فاکس چه بخشی صرف هزینه‌های حقوقی یا پرداخت مالیات می‌شود، و چه پولی به کارمندان دومینیون به‌عنوان سهامداران اقلیت و شرکت سهام خصوصی استیپل استریت می‌رسد.

XS
SM
MD
LG