لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۸

معاون دونالد ترامپ درباره او در یک دادگاه فدرال شهادت داد


با وجود اصرار دونالد ترامپ در رد نتیجه انتخابات، آقای پنس روز شش ژانویه ۲۰۲۱ نتیجه انتخابات را تائید کرد.
با وجود اصرار دونالد ترامپ در رد نتیجه انتخابات، آقای پنس روز شش ژانویه ۲۰۲۱ نتیجه انتخابات را تائید کرد.

صدای آمریکا - مایک پنس معاون رئیس جمهوری پیشین آمریکا با حضور در مقابل هیات منصفه در یک دادگاه فدرال در شهر واشنگتن پایتخت آمریکا حاضر شد. او در ادامه تحقیقات درباره نقش ترامپ در حمله به کنگره آمریکا در شش ژانویه ۲۰۲۱ احضار شده بود.

به گزارش آسوشیتدپرس، آقای پنس در حالی در جلسه دادگاه روز پنجشنبه حاضر شد که تیم حقوقی دونالد ترامپ با فرجام‌خواهی سعی کرده بود مانع حضور او در دادگاه شود اما دادگاه درخواست وکلای ترامپ را رد کرد.

ماجرای حضور آقای پنس در مقابل دادگاه به حمله ۶ ژانویه ۲۰۲۱ و رسیدگی بعد از آن ربط دارد. دونالد ترامپ رئیس جمهوری وقت آمریکا نتایج آن انتخابات را هرگز نپذیرفت و ساعاتی بعد از سخنرانی او، گروه از حامیان او به کنگره آمریکا حمله کردند و برای ساعاتی کنترل کنگره را به دست گرفتند. بعد از این اتفاق کنگره و دستگاه قضایی ایالات متحده تحقیقاتی را آغاز کرد.

به نوشته سایت خبری هیل، حضور مایک پنس در ادامه تحقیقات جک اسمیت مشاور ویژه ناظر بر تحقیقات بر پرونده ترامپ بعد از انتخابات ۲۰۲۰ است.

دونالد ترامپ صراحتا از معاون خود مایک پنس خواسته بود در روز شش ژانویه ۲۰۲۱ به عنوان معاون رئیس جمهوری و رئیس مجلس سنا، پیروزی جو بایدن را تائید نکند.

هیل و سایر رسانه‌های آمریکا جزئیات زیادی از شهادت روز پنجشنبه آقای پنس ارایه ندادند و نوشتند او چند ساعت در دادگاه حضور یافت، شهادت داد و سپس دادگاه را ترک کرد.

آقای پنس بعد از احضار به دادگاه، ابتدا با آن مخالفت کرد و گفته بود چیزی برای پنهان کردن ندارد. استدلال آقای پنس این بود که در شش ژانویه ۲۰۲۱ او در کنگره بوده و به عنوان بخشی از قوه مقننه بوده و باید از ادای شهادت معاف شود اما بعد از اصرار جک اسمیت، یک دادگاه فدرال حکم داد آقای پنس در دادگاه حضور یابد. با این حال تیم حقوقی دونالد ترامپ به این حکم در یک دادگاه تجدیدنظر اعتراض کرد اما نتوانست در حکم دادگاه تغییری ایجاد کند.

XS
SM
MD
LG