لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۴۸

هشدار ترامپ به رئیس سابق اف‌بی‌آی درباره درز اطلاعات به رسانه ها


جمعه آقای ترامپ چند توئیت کرد که خبرهای مهمی را شامل می شد.
جمعه آقای ترامپ چند توئیت کرد که خبرهای مهمی را شامل می شد.

اخراج رئیس اف.بی.آی توسط دونالد ترامپ با اظهارات رسانه ای درباره دیدار ماه ژانویه آقای ترامپ و جیمز کومی، امروز جمعه وارد مرحله جدیدی شد. آقای ترامپ به رئیس سابق اف بی آی هشدار داد که اطلاعات را به رسانه ها درز ندهد.

دونالد ترامپ در توییتی این ذهنیت را ایجاد کرده که نوار ضبط شده از یکی از مکالماتشان ممکن است حاوی حقایق متفاوتی باشد. او در این توئیت هشدار می دهد و می گوید: جیمز کومی قبل از صحبت با رسانه ها بهتر است امیدوار باشد که هیچ «نواری» از مکالمه ما موجود نباشد.

آقای ترامپ در یک توئیت دیگر گفت شاید نشست های خبری دولت اش را لغو کند.

پرزیدنت ترامپ نوشت نوشت: «در جایگاه یک رئیس‌جمهور بسیار فعال، با اتفاق های زیادی که می‌افتد، ممکن نیست که نمایندگان دولت من وقتی پشت تریبون می‌ایستند با دقت کامل صحبت کنند. شاید بهترین کار این است که همه نشست‌های خبری را تعطیل کنیم و پاسخ‌های مکتوب را به خاطر دقت تحویل خبرنگاران بدهیم.»

ادعای درخواست سوگند وفاداری

ساعاتی قبل از این توئیت های پرزیدنت ترامپ، در شامگاه پنجشنبه، روزنامه نیویورک تایمز نوشت که آقای ترامپ جیمز کومی را در ماه ژانویه به کاخ سفید دعوت کرده و از او خواسته بود که سوگند بخورد به وی وفادار خواهد بود.

جیمز کومی روز سه شنبه به دلیل آنچه که نحوه رسیدگی او به پرونده هیلاری کلینتون اعلام شد، از سمت خود برکنار شد.

نیویورک تایمز نوشت که جیمز کومی از ادای سوگند وفاداری به دونالد ترامپ خودداری کرد اما در عوض به رئیس جمهوری آمریکا گفت که «همواره با او صادق خواهد بود.»

این روزنامه می گوید آقای ترامپ چند بار خواستار وفاداری کومی شد و عاقبت جیمز کومی به رئیس جمهوری گفت که «وفاداری صادقانه» رئیس اف.بی.آی را خواهد داشت.

دونالد ترامپ همچنین در گفت و گو با شبکه خبری ان.بی.سی روایت متفاوتی را درباره ملاقات شام با کومی ارائه داد. او ضمن تاکید بر این که جیمز کومی خواستار این ملاقات شده بود گفت آقای کومی به وی اطمینان داد که اف.بی.آی تحقیقاتی را درباره آقای ترامپ در دست انجام ندارد.

کمیسیون تحقیق درباره تقلب انتخاباتی

صدور فرمان اجرایی درباره تشکیل کمیسیون مشاوره به ریاست جمهوری درباره تقلب انتخاباتی در سایه اخبار مربوط به اخراج رئیس اف.بی.آی قرار گرفت، هرچند کارشناسان آمریکایی می گویند هدف از این اقدام رئیس جمهوری آمریکا منحرف کردن توجه رسانه ها از مسئله اخراج جیمز کومی بوده است.

دونالد ترامپ روز پنجشنبه دستور تحقیق درباره تقلب انتخاباتی را صادر کرد.او در این دستور اجرایی، مایک پنس را به ریاست کمیسیون فوق گمارده و گفت ۱۵ نفر دیگر نیز عضو خواهد داشت.

آقای ترامپ همواره چه در توییتر و چه در اظهاراتش از تقلب انتخاباتی در جریان رای گیری ریاست جمهوری یاد کرده و گفته که بیشتر بودن شمار آرای انتخاباتی رقیبش هیلاری کلینتون مایه تردید است و میبایستی درباره آن تحقیق شود.

دونالد ترامپ در انتخابات نوامبر گذشته با کسب آرای الکترال بیشتر در مقایسه با رقیب خود پیروز انتخابات شد.

رئیس جمهوری آمریکا در ماه ژانویه گفته بود که قصد دارد دستور تحقیق درباره تقلب انتخاباتی را صادر کند اما این فرمان چند بار به تعویق افتاد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG