لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۱

جیمز کومی: رئیس جمهوری خواستار سوگند وفاداری من شده بود


اولین دیدار جیمز کومی با دونالد ترامپ بعد از ریاست جمهوری، کاخ سفید، ۲۲ ژانویه ۲۰۱۷
اولین دیدار جیمز کومی با دونالد ترامپ بعد از ریاست جمهوری، کاخ سفید، ۲۲ ژانویه ۲۰۱۷

یک روزنامه آمریکایی در شامگاه پنجشنبه نوشت که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، جیمز کومی رئیس اف.بی.آی را در ماه ژانویه به کاخ سفید دعوت کرد و خواستار «سوگند وفاداری او» شد.

به گزارش صدای آمریکا، آقای ترامپ روز سه شنبه کومی را برکنار کرد و این تصمیم موجب بروز نگرانی ها و انتقادات فراوانی در واشنگتن شده است.

روزنامه نیویورک تایمز نوشت که جیمز کومی از ادای سوگند وفاداری به دونالد ترامپ خودداری کرد اما در عوض به رئیس جمهوری آمریکا گفت که «همواره با او صادق خواهد بود.»

این روزنامه می گوید آقای ترامپ چند بار خواستار وفاداری کومی شد و عاقبت جیمز کومی به رئیس جمهوری گفت که «وفاداری صادقانه» رئیس اف.بی.آی را خواهد داشت.

نیویورک تایمز می گوید جیمز کومی درباره این قرار شام با رئیس جمهوری به همکارانش گفت و از آنان خواست موضوع را مادامی که او مدیر اف‌بی‌آی است جایی مطرح نکنند اما حالا که کومی دیگر در این سمت نیست، آنان جزئیات را گفته اند.

دونالد ترامپ در توییتی در همین زمینه نوشت: «جیمز کومی قبل از صحبت با رسانه ها بهتر است امیدوار باشد که هیچ «نواری» از مکالمه ما موجود نباشد.»

دونالد ترامپ روز پنجشنبه در گفت و گو با ان.بی.سی روایت متفاوتی را درباره ملاقات شام با کومی ارائه داد. رئیس جمهوری آمریکا گفت که جیمز کومی خواستار این ملاقات شده بود چرا که می خواست شغل خود را حفظ کند. او از درخواست برای سوگند وفاداری چیزی نگفت.

آقای ترامپ در این مصاحبه تلویزیونی گفت از رئیس مهمترین نهاد تحکیم قانون پرسیده است که آیا اف.بی.آی تحقیقاتی را در دست دارد یا خیر.

دونالد ترامپ گفت از کومی پرسید «اگر ممکن است، می شود به من بگویید که آیا من تحت تحقیق هستم؟ و او گفت، شما موضوع تحقیق نیستید.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG