لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۸

نگرانی عمیق جمهوری‌خواهان ارشد مجلس نمایندگان از «توافق احتمالی» بایدن با جمهوری اسلامی


مایکل مک کال | استیو اسکالیس| الیز استفانیک
مایکل مک کال | استیو اسکالیس| الیز استفانیک

سه نماینده بلند‌پایه جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان ایالات متحده روز سه‌شنبه در نامه‌ای به جو بایدن، نگرانی‌ شدید خود را درباره «توافق نامعلوم احتمالی» بین ایالات متحده و جمهوری اسلامی ابراز کردند.

به گزارش نشریه «هیل» که اخبار کنگره آمریکا را پوشش می‌دهد ، مایکل مک کال، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس، استیو اسکالیس، رهبر اکثریت مجلس، و الیز استفانیک، نماینده ارشد و رئیس عملیات حزبی جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان آمریکا در نامه‌ای مشترک به دولت جو بایدن ضمن متهم کردن دولت به ترتیب دادن «معامله‌ای محرمانه» با جمهوری اسلامی، نسبت به تهدیداتی که از این ناحیه متوجه «امنیت ملی آمریکا» می‌شود، ابراز نگرانی کردند.

بر پایه این گزارش، در این نامه از آزادسازی ۶ میلیارد دلار وجوه مسدود شده جمهوری اسلامی در ازای آزادی پنج زندانی آمریکایی انتقاد شده به نحوی که این توافق، «سوء‌ ظن تفاهم هسته‌ای پنهانی» با تهران را در بین نمایندگان مجلس برانگیخته است.

امضاکنندگان این نامه با اشاره به ارتباط احتمالی بین کاهش فعالیت‌های غنی‌سازی اورانیوم جمهوری اسلامی و توافق مبادله زندانیان، استدلال کردند که «همزمانی این رویدادها» ممکن است «توافق مبادله زندانیان» و یک «تفاهم هسته‌ای پنهانی» را شامل شود.

آنان تاکید کردند که «هرگونه توافق» که نتواند به طور دائم غنی‌سازی هسته‌ای جمهوری اسلامی را متوقف کند، می‌تواند برنامه هسته‌ای تهران را ـ به عنوان تهدیدی برای امنیت ایالات متحده ـ تقویت کند.

علاوه بر این، جمهوری‌خواهان مدعی هستند که اگر چنین توافقی وجود داشته باشد، به طور بالقوه «قانون بازنگری توافق هسته‌ای» سال ۲۰۱۵ را ـ که طی آن دولت موظف شده تمام موضوعات مرتبط با تصمیمات برنامه هسته‌ای را به اطلاع کنگره برساند ـ نقض می‌کند.

همزمان دولت جو بایدن همواره ارتباط بین تبادل زندانیان با بحث‌های هسته‌ای را رد می‌کند و بر ادامه گفت‌وگو ها تاکید دارد.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز سه‌شنبه گفت که به اعتقاد واشنگتن تفاهم با ایران برای آزادی پنج شهروند آمریکایی همچنان در مسیر درست قرار دارد. او اما از ارائه یک جدول زمانی برای آزادی این افراد خودداری کرد.

دو هفته پیش در یک تحول مهم «در مسیر آزادی» پنج آمریکایی دوتابعیتی محبوس در زندان‌های جمهوری اسلامی، چهار نفر از آنها به بازداشت خانگی «در یک هتل در تهران» منتقل شدند که به نظر می‌رسد «گامی به‌ پیش» در «توافق مبادله گروگان‌ها» بین ایالات متحده و ایران به شمار آید.

این اولین گام از توافقی است که بر اساس آن ۶ میلیارد دلار دارایی‌ مسدود شده ایران در کره جنوبی در ازای اجازه خروج این پنج شهروند آمریکایی از ایران، آزاد می‌شود.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG